Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Základy a deska
Viewing all 295 articles
Browse latest View live

Hutnění štěrku, šalování, armování + betonáž desky

$
0
0
Hutnění štěrku, šalování, armování + betonáž desky

Vzhledem k pátečnímu zdržení se nám do sobotního harmonogramu přesunul návoz štěrku do základů a jeho následné hutnění. 

Zapůjčená vibrační deska si zatím bez práce začínala účtovat již druhý den a čekala na své první nastartování. Hned na ráno jsem domluvil našeho zkušeného bagristu a začalo se makat.

1


Bagrista rozvážel štěrk a písek - díky tomu, že se mohl dostat i dovnitř základů, tak navážení docela frčelo.

Ležatá kanalizace se podsypávala a zasypávala pískem, štěrk se postupně rozhrnoval a po vrstvách (cca 20-30 cm) hutnil vibrační deskou.

Vibrační desky jsem se chopil já a jelikož mě to i celkem bavilo, hutnil jsem vesměs celé dopoledne. Ten den bylo asi 35°C, takže si můžete na fotkách všimnout i speciální letní stavební obuvi :).

23


Po obědě jsme měli navozeno a zhutněno téměř pod celou deskou - pár kubíků štěrku nám chybělo, což v sobotu odpoledne není úplně ideální záležitost.

Naštěstí se mi podařilo dovolat pánovi z vedlejší vesnice a přemluvit ho k rychlému návozu (s menším víkendovým příplatkem) potřebných cca 6 tun drceného kamene stejné frakce.

6


Na sobotní odpoledne/večer jsem měl už 2 měsíce dopředu domluvou akci - jelikož jsou chlapi fakt dobří a ten den jsem si chtěl pohlídat nejvíce hutnění štěrku, s klidem jsem je na stavbě nechal a vyrazil směr Pálava (no, s klidem - manželka mi večer musela poslat fotku, zda se vše stihlo, abych usnul...).

V neděli odpoledne jsem se vrátil a jel na stavbu práci omrknout.

S výsledkem jsem byl velmi spokojen (akorát jsem si dopodložil na pár místech kari síť pro lepší pocit, ale jinak super).

Chlapi stihli po celém obvodu ukotvit perimetr tl. 100 mm - každá deska se chytala na 3 talířové hmoždinky a lepila na pěnu.

Perimetr takto slouží jako šalování pro vylití desky a zároveň jako zateplení soklu.

Uprostřed desky byl umístěn laser, takže se měřilo s maximální přesností.

Kari sítě byly správně přeloženy přes 2 oka a vzájemně provázány. Vše tedy bylo připraveno na pondělní ráno = finální vylití desky.

5


Pondělní finální vylití desky byla docela rychlovka.

Mezi 7.-8. hodinou ráno dorazili první 2 mixy (8+10 kubíků) - do desky jsem použil stejný beton jako do pasů a ztraceného bednění, tedy C16/20 XC1.

Beton jsme si nechali malinko naředit a začalo se rozhrnovat. Celý den bylo ideální počasí na betonování - pod mrakem, okolo 20 °C.

0170106fcdce4f42edce984045c45a424cbe3961401


Jakmile byly oba mixy prázdné, spočítali jsme +/- chybějící část a doobjednali posledních 8 kubíků.

Nakonec nám asi půl kubíku zůstalo, tak jsme jej nechali vylít pod bedny ve spodní části domu - pořád lepší, než kdyby půl kubíku chybělo.

Beton chlapi vibrovali latí a následně ještě uhlazovali kg trubkou.

Na stavbě byl opět laser, kterým se vše vyměřovalo do roviny a tedy podle potřeby přidávala či ubírala vrstva betonu.

Finální deska by měla mít v úhlopříčce rozdíl max do 1 cm - uvidíme při zakládání zdiva :).

Okolo 10. hodiny dopoledne bylo vše hotovo.

244


Následující 3 dny jsem chodil desku několikrát denně kropit vodou, aby beton nepopraskal.

Výsledná deska je super, žádné praskliny či úlomky - pouze na pár místech se deštěm odloupla milimetrová vrchní vrstva cementu, což ničemu nevadí.

Ve středu jsem také znovu zkusil těsnost kanalizace - voda po napuštění malinko klesla, ale dále se již nehýbe, takže vše snad OK :).

Časově byla deska hotová za 6 dnů - v úterý 21. 6. se začaly kopat pásy a v pondělí 27. 6. dopoledne byla deska hotová (v neděli se nepracovalo). Teď následuje cca 14denní pauza a okolo 13. 7. by se mělo začít zdít (v mezidobí musím ještě natavit hydroizolaci pod obvodové zdivo a příčky).


Od projektu k desce

$
0
0
Od projektu k desce

Ještě pár dní zpoždění a byl by to rok od druhého a zatím posledního článku. Z první věty už můžete vytušit, že nic nešlo tak rychle, jak jsme si původně naplánovali.

Abych zrekapituloval náš plán: před Vánoci odvézt projekt na úřad, cca v březnu začít stavět.

Plán dostal trhliny už na začátku našeho maratonu, kdy jsme asi špatně načasovali naši poptávku po projektantovi.

Po pár dnech zjišťování jsme oslovili místní architektku. První schůzka proběhla celkem rychle a myslím, že jsme si i celkem rozuměli.

Sdělili jsme jí naše představy a rozešli jsme se s tím, že nám pošle cenovou nabídku a poté podepíšeme předběžnou objednávku. Cenová nabídka přišla v dohodnutém termínu.

Bohužel to bylo to poslední, co přišlo včas, protože po potvrzení cenové nabídky se paní architektka měsíc neozvala, nereagovala na maily atd.

Po měsíci přišla předběžná objednávka, ve které bylo celkem přesně rozepsáno, co se bude kdy platit. Nicméně nebyl tam jediný datum, kdy paní bude co odevzdávat a už vůbec tam nebyla zmínka o tom, co se bude dít, když termíny (neexistující) nebudou dodržovány.

Takže jsme ztratili cca 1,5 měsíce a začali jsme od začátku.

Abych to trochu urychlil, tak novou projektantku jsme našli. Byla o trochu dražší, ale už jsme nechtěli ztrácet další čas, a tak jsme si plácli.

Studie nám byla dle plánu předána cca týden před Štědrým dnem. Po obdržení elektronické verze jsme jí zaslali na obecní i stavební úřad pro vyjádření k vizuálnímu stylu. To v případě, že by si regulativy vykládal každý jinak.

V průběhu ledna jsme dostali kladné vyjádření úřadů a rozjeli jsme další fázi dokumentace.

Po pár konzultacích se nám podařilo v březnu dostat projekt včetně potřebných dokladů na stavební úřad. Vzhledem k tomu, že jsme od obce dostali rozhodnutí ohledně napojení vjezdu na místní komunikaci (která ještě není), tak jsme neřešili vyjádření policie.

Bohužel, stavební úřad to viděl jinak, a tak jsme s projektantkou začali řešit rozhledové trojúhelníky atd. Paní policistka byla velice ochotná, a proto nám poslala vyjádření o celé dva dny před skončením její lhůty k vyjádření.

To znamenalo, že jsme na vyjádření policie k napojení na slepou ulici (kde za naším domem budou ještě tři domy a pak nic) jsme čekali jen 28dní.

S týdnem, kdy jsme řešili podklady s projektantkou, to dělá zdržení o dalších pět týdnu.

Abych to opět trochu zkrátil, tak povolení jsme dostali v půlce srpna.

Po malých problémech s technikou se naštěstí vše povedlo a v pondělí 15. 8. 2016 jsme poprvé kopli do země.

Skrývka ornice byla hotová za odpoledne. Další hrubé zemní práce trvaly ještě dalšího 1,5 dne.

Další den jsem měl dohodnutého geodeta, který nám do rohů domu zapíchal kolíky pro vytyčení směru. Pozemek byl výškově zaměřen už v projektové fázi.

Bagrování pásů byla otázka jednoho dne - od rána do večera. Při kopání pásů nám bagrista rovnou zasypával pásy ŠD a já s brigádníkem to rovnal a hutnil půjčenou „žábou“.

Po vybagrování a zahutnění ŠD jsme si dali dopoledne na zřízení prostupů, zabednění schodů v základech a natažení zemnícího pásku. Půldenní rezerva byla dost podceněna.

Cca půl hodiny před příjezdem pumpy jsme si dělali rysky a zjistili jsme, že v jednom místě nám chybí asi 8 m bednění. To se vyřešilo dodatečně po dvou dnech.

Po kompletním vybetonování pásů jsme sehnali zedníka a dali jsme se do zakládání ztraceného bednění. Po dvou dnech bylo zakládání hotovo a mohli jsme se s brigádníky ze strany rodiny dát do vrtání roxor a skládání ZB do předepsané výšky.

Stavba ZB a vrtání roxor do pasů trvala čistého času pět dní - z toho dva dny jsme dělali tři, jinak jsem to dělal sám.

Po této etapě jsem objednal pumpu a mix a za hodinu a půl nebylo co řešit.

Další práce, která mě čekala, byla ležatá kanalizace a zásyp desky.

Co se týče kanalizace, tak tu jsem nechal na odbornících a za dopoledne bylo hotovo.

Co se týče zásypu desky, to už bylo trochu horší. Vzhledem ke svahu, na kterém se nachází naše chajda, jsem nechtěl základovou desku zasypávat zpět vykopanou zeminou a rozhodli jsme se zásyp provést štěrkodrtí.

Můj první odhad nebyl moc dobrý, druhý byl lepší, ale pořád to bylo málo, a tak až na třetí objednávku bylo štěrkodrti dostatek, aby se dala deska zasypat a uhutnit.

Potom přišel na řadu perimetr (cca 2 dny), a když byly i kari sítě na místě a zadrátkované, tak jsme se konečně po měsíci a deseti dnech dostali k zalití základové desky, a tím ukončili první realizační fázi našeho projektu.

Momentálně jezdíme naší desku kropit. O víkendu se chystáme penetrovat a lepit IPU.

Po dohodě s naším zedníkem se do zakládáni zdiva dáme po čtrnácti dnech od vylití desky. Ale o tom v dalším článku.

Rozpočet desky dodám později. Momentálně ještě není vše vyúčtované.

Založení stavby aneb konečně začínáme

$
0
0
těsně před prvním kopnutím

Od našeho posledního článku uplynul již téměř rok. Celý jeden rok trvalo, než jsme dotáhli projekt do finální podoby a dostali jsme se s ním na stavební úřad. Je pravda, že přes léto jsme řešili naši svatbu, a tak jsme zvolnili. Nyní se snažíme zvládnout alespoň základovou desku do zimy.

Skrývku jsme si vytyčili sami na základě situačního výkresu osazení domu na pozemek, kdy jsme vycházeli z vytyčených hranic pozemku.

Následně jsme si domluvili skrývku ornice, u čehož jsme ani nebyli a výsledek jsme si užili až večer po práci.

Na řadu přišlo vytyčení rohů domu geodetem. U toho jsme asistovali spolu s projektantem, vyrobili jsme lavičky ze střešních latí, které jsme přivezli od tchána, aby se ušetřilo :).

Následně jsme domluvili termín kopání základových pásů na středu a vzali si dovolenou středa až pátek, ale jelikož celé dva dny před akcí propršelo, byla země podmáčená a museli jsme akci odložit.

Tím se vše zkomplikovalo a museli jsme celé pásy zvládnout za jeden den.

V pátek tedy o půl deváté nastoupil soused s JCB a koplo se do země. Hotovo měl přesně v poledne a my jsme se ženou a švagrem nastoupili na zemnící pásek + prostupy pro vodovodní přípojku.

Na vodu jsme použili 2 chráničky s průměrem 110 mm, aby byla rezerva pro vedení vody ze studny, ohřev vody do bazénu a zalévání.

Pak jsme rozvinuli zemnící pásek, v rozích a u rozvaděče vyvedli zemnící drát nad terén. Manželka zatírala spoje asfaltovým lakem a podložili jsme pásek po celé délce, aby ho beton obtekl.

Pak už se jen čekalo na beton. Měli jsme trochu obavy aby se k nám mix dostal, jelikož místní komunikace je pouze štěrková, široká ca 3,5 m. Navíc proti našemu vjezdu zorali louku až na hranici cesty, tak je obtížné se tam otočit i s autem.

První mix měl zpoždění, jelikož malý 5 kubíků se porouchal, tak nám po hodině pokusů o opravu poslali velký 7 kubíkový.

Ten dorazil cca před 16:00 a šikovný řidič po zjištění situace bravurně zamanévroval naší bránou na pozemek. K základům se dostal pouze ze dvou stran a proto jsme si ve čtyřech lidech vzali lopaty a připravili se na pádlování...

To, co následovalo, nás během pár minut všechny odpravilo... :D Absolutně jsem nečekal, že to bude tak náročná práce.

Z mixu beton tekl jak divoká řeka a my jsme hnali beton lopatami do vzdáleného rohu. Nakonec jsme zavolali o posily abychom celou akci zvládli.

Než přijel beton s druhou várkou, bylo nás alespoň 6. To bylo již půl šesté večer a pomalu se stmívalo.

Naštěstí jsme zvolili taktiku pouštění betonu do koleček, a tak jsme do nedostupných míst navozili beton rychle.

Výšku beotnu jsme hlídali podle značek vyznačených nivelákem za asistence projektanta a pro jistotu jsme po pár metrech zatloukli roksory které značily maximální hladinu betonu.

Celkem padlo do pásů 13 kubíků betonu C16/20 konzistence S4. Pán byl nad věcí i když tam s námi byl přesčas v pátek až do tmy.

Podle laviček jsme ještě zapíchali po metru hřebínkovou ocel o průměru 8 mm a bylo vylito.

Nyní chodíme každý den kropit a chystáme se na založení rohů. To jest naše první etapa stavby domu.

Další přijde snad již za pár dnů :). Nyní řešíme pomalu po večerech ještě hypotéku.

Základová deska

$
0
0
Základová deska

Stavební povolení sme zvládli za měsíc. V tu dobu jsem měl už plnou moc majitele okolních pozemků kvůli "vzdání se práva na odvolání", jelikož odjížděl do zahraničí.

Ráno jsem si vyzvedl na stavebním úřadě formulář pro razítka a podpisy všech dotčených stran (Plyn, ČEZ, obec, majitel okolních pozemků, banka) a dal jsem si za cíl to za jeden den objezdit. To se mi nakonec povedlo a odpoledne v 15:00 nabylo povolení právní moci.

Na pozemku jsme začali se skrývkou a zaměřením rohů pozemku a samotného domu 4. srpna. Páni geodeti zaměřili a bagr udělal skrývku. Až po příjezdů geodetů jsme zjistili, že ač se zdál pozemek (relativně) rovinatý, že na úhlopříčce domu dělá převýšení i vlivem návozu od vedlejší stavby asi 1 metr. To oproti výškopisu, z kterého se vycházelo, bylo asi 2x víc, než s kolika se počítalo. Onu "nulu" jsme usadili tak, aby se na jedné straně ubralo, na druhé přisypalo a zároveň vycházel vjezd do garáže.

Úprava terénu zabrala i kvůli časovým možnostem bagru a velkého objemu hlíny 6 dnů. Terén se upravoval na výšku, aby se nemusel navážet, čili ještě o 50 cm níže než je 0.

10. a 11. srpna se vykopali základové pásy do hloubky 90 cm od terénu.

12. srpna jsem položil zemnící pásek, průchodku na vodu. To šlo celkem dobře, osobně bych to doporučil dělat ve dvou lidech. Přečetl jsem milión názoru zda pásek podkládat nebo nikoli. Já se rozhodl ho podložit. Nad terén nám vedou celkem 4 vývody na hromosvod a 1 vývod do rozvodné skříně.

13. srpna jsme pracně vykopané pásy zalily 32 kubíkami betonu. Obvodové pásy se lily do výšky 55 cm a vnitřní pásy do výsky 30 cm. Šířka pásů byla identická a to 60 cm. Tentýž den jsme napíchali výztuž do zavadlého betonu.

16. srpna jsme položili první řadu ztraceného bednění. Vnější pásy ZB šířky 40 a vnitřní pásy ZB šířky 30. Dále byla položena vodorovná výztuž.

21. sprna jsme položili druhou řadu ztraceného bednění.

22. srpna jsem dodělal průchodku na odpad, která vedla ve spodní řadě ZB. V 11:00 přijela pumpa  a ZB jsem zalil bednění 13 kubíky betonu.

25. srpna jsme udělali bednění z Perimetru, vrchní hranu jsme srovnali do roviny, lepily jsme na lepidlo. S odstupem času bych toto už nikdy nedělal, lepší zabednit OSB deskou, ty ušetřený 3 tisíce za bednění bych rád investoval.

26. srpna přišla na řadu pokládka ležaté kanalizace.

27. a 29. nám obec vybudovala přípojku a napojila kanál.

30. srpna jsem doladil kanalizaci a obsypal ji vrstvou písku.

2. září jsem žábou zhutnil hlínu (dosyp kolem pásů a přisypání v jedné části desky). Odpoledne mi BobCat rozvozil štěrk frakce 0/64 po desce. Štěrku bylo 50 tun.

3. září jsme rozhrabali štěrk a srovnali do roviny

7. září jsme vybrační deskou zhutnili štěrk a roznosili a vypodložili kari sítě rozměru 6x2,4, oka 15x15 tloušťka 8 mm. Musím podotknout, že ve dvou se to fakt nechalo nosit.

8. září dorazily na stavbu cihly, které jsem si nechal složit na pozemku. Svázal jsem kari sítě vázacím drátkem a udělal poslední úpravy před betonáží.

Na samotnou betonáž - srovnání desky jsem si obstaral místní partu zedníků. Bál jsem se, aby jsme to zvládli sami. Nebál jsem se ani tak o rohy ale spíš o to, aby z desky nevznikla "vana". No, přesně to vzniklo od profíků...

9. září jsem přijel na stavbu o hodinu dřív než mix s betonem a pořádně štěrk prokropil, aby si hned nasál vhlkost z betonu. Tloušťka desky byla 10 cm s tím, že v některých místech spíš o něco více. Betonu padlo na desku 24 kubíků. Do večera jsem desku 2x polil.

Na následujícíc dva dny jsem si našel místního brigádníka na kropení desky 4x denně (to byly ještě ty 30°C hice). Výsledek - ani jedna prasklinka.

Když pominu zemní práce, které byly asi za 25 tisíc dohromady, tak nás deska vyšla při svých 229m2 na 254 tisíc včetně práce zedníků na jejím srovnání. Bez nich - ač nejspíš s úplně stejným výsledkem, by to bylo 224 tisíc čili 978 Kč/m2.

Základová deska

$
0
0
Základová deska

Původně jsme byli rozhodnuti desku stavět sami, ale vzhledem k časovým možnostem rodinných příslušníků by deska nebyla hotova ani do Vánoc :)

Rozhodli jsme se tedy pro firmu, kterou jsme měli prověřenou od několika známých, kterým staveli komplet celé baráky a nepatřili ani mezi nejdražší v okolí. V pondělí 14.11. 2016 začal bagrista (650 Kč/hod.) se skrývkou a 22.11.2016 se deska vylévala betonem.

Tato firma nedělá desky ze ztraceného bednění, ale výhradně tzv. monolit, kdy je celá deska vyšalovaná a poté vcelku vylita betonem. Je to prý takto lepší a pevnější, nemá takovou tendenci pracovat. Jekož byla půda hodně jílová, nesměl se dát štěrk do zákl. pasů - toto nám nařídila projektantka.

Ikdyž se jedná o spolehlivou firmu, je potřeba stejně jezdit na stavbu a kontrolovat. Den před vyléváním jsme si všimli, že máme odpad na WC umístěn cca o 1 m jinde, přímo tam, kde budou vchodové dveře - chybka se vloudila :) sice už byly položeny a svázány kari sítě, ale muselo se to předělat. Tedy druhý den, kdy se vylévaly zákl. pasy se musel narychlo ještě předělat odpad. 

Spotřebovali jsme 76 m3, nyní necháme cca 14 dní odpočívat a poté se bude pokračovat. Pokud půjde vše podle plánu, v lednu by se měla pokládat střecha.

Níže jsou vypsány kompletní náklady.

Ztracené bednění, ležatá kanalizace

$
0
0
Ztracené bednění, ležatá kanalizace

Po vylití základových pasů jsme si našli nejvyšší roh podle niveláku (rozdíl ve výšce byl max. 5cm) a od něj založili rohy ztraceného bednění podle laviček, v každém rohu 2kostky kolmo na sebe na suchý beton, pečlivě vyrovnali a nechali několik dnů vyzrát. Poté jsme položili první řadu, do ní vložili hřebínkovou ocel, v rozích jsme se snažili dělat křížové spoje a svázali jsme vše vázacím drátem.

Po zatvrdnutí jsme položili již na sucho zbývající dvě řady přičemž v první jsme ještě udělali prostup na kanalizaci. V nosné příčce jsme udělali prostup až ve druhé řadě. Prostupy jsme udělali z trubek KG (zafixováno montážní pěnou) a na vodu a elektriku jsme použili po dvou průchodkách Kopoflex a průchodkou na vodu o průměrech d=110mm ty jsme zabetonovali.

Nastal čas objednat čerpadlo na beton a mix s betonem do pasů. Cenově volba od Cemexu nebyla nejlevnější ale bylo to lepší než se trápit u míchačky jelikož počasí se horší každým dnem a tolik lidí se nám v týdnu nepodaří sehnat na pomoc. Tři dny před betonováním pršelo celý den a podepsalo se to na podmáčeném pozemku. Betonovali jsme v pátek po práci.

Jakmile na pozemek vjel mix s PUMI tak uvázl na kluzké hlíně. Když za ním přijel mix s betonem, cuknul s ním za lano zpět a my jsme museli celou trasu podsypat pískem, který jsme naštěstí měli a povolal jsem na pomoc do zálohy i traktor. Pánové od cemexu nad námi nezlomili hůl, na podruhé s větším rozjezdem se čerpadlo dostalo až k desce a mohlo se jít na věc. Při vylévání se však projevila naše snaha ušetřit na ztraceném bednění 2. jakosti a při vylévání tlak betonu na třech místech v prostřední řadě rotrhl tvarovky a beton nám začal utíkat ven z bednění. Manželka se švagrem a pantátou zachraňovali celou situaci pohotovým zabedněním dlaždicemi ale i tak byly ztráty beotnu dost velké, proto bych toto šetření nikomu nedoporučil :).

To se projevilo ve výsledku nedostatkem betonu do prostředního pasu nosné příčky. Museli jsme zbytek domíchat ručně což jsme za pár hodin zvládli. Do bednění jsme po vylití zapíchali další hřebínkovou ocel jelikož každé provázání navíc je jen bonus :) Když čerpadlo vyjíždělo z pozemku tak se polovina lidí odkláněla s vidinou že se položí ve svahu na bok ale nakonec to odnesl jen vytžený plot nárazníkem mixu. končilo se za tmy s nervama nadranc :D ale bylo hotovo.

Po pár dnech zrání jsme nakoupili KG potrubí a tvarovky na ležatou kanalizaci a vše si poskládali. Vzali jsme od všeho víc a zbytky jsme pak vrátili. Na naražení větších průměrů a delších kusů bylo zapotřebí docela dost síly i přes namazání těsnění vodařskou vazelínou ale s manželkou jsme vše zvládli :) pohlídali jsme si vodováhou spád, ve vyšších místech jsme zatím podložili kusy tvárnic než bude v desce víc materiálu, aby se daly lépe zasypat pískem a tam, kde byla kanalizace nízko jsme ji pečlivě zasypali a udusali.

Tím jsme měli připraveno na hutnění. Tímto také musíme poděkovat všem z rodiny, bez nichž bychom se s tím patlali ještě dnes :).

Navážení materiálu do desky, hutnění, příprava pro položení kari sítí, vjezd na pozemek

$
0
0
Navážení materiálu do desky, hutnění, příprava pro položení kari sítí, vjezd na pozemek

Počasí zlobí čím dál víc, ale my se nedáme. Beton v bednění už pěkně vyzrál, sehnali jsme proto bagr a pustili jsme se do navážení materiálu do desky.

Nechali jsme přivézt zavážku z písáku (kamenivo, štěrkodrť a smíchali s původní červenicí, která se vybrala z vrchní vrstvy při bagrování pasů, 50tun se přivezlo z písáku a cca 20 jsme použili z pozemku). Půjčili jsme si vibrační pěch a začali hutnit. Nejprve jsem udělal koryto kolem kanalizace, aby se dala uložit a zasypat do písku, po dorovnání se skryla v další vrstvě samotná kanalizace s pískem a po vrstvách jsme hutnili dva dny v kuse.

Po těch dvou dnech jsem měl ruce vytahané a vyklepané jako opičák. Třetí den jsme objednali vanu propadového kamene z lomu, cca 28tun, ten nám složili asi 400m od pozemku, jelikož k baráku by vana nezajela, tam se překládalo na tatru a ta nám vozila materiál k desce. Materiálu bylo ale málo, proto jsme operativně objednali 11tun kačírku z písáku, posléze po zjištění že je zde kačírek zbytečně drahý jsme objednali větší rozptyl frakce z jiného písáku a najednou se dalo opět ušetřit až dva tisíce na fúře.

Vše se smíchalo a sypalo do desky, bagr to hutnil ještě svahovkou a já následně utahoval vibrační deskou. Práce šla pěkně od ruky a po celém dni bylo hotovo. Nyní jsme naohýbali hřebínkovou ocel do desky aby se k ní přivařily KARI sítě a jako podložky pod KARI jsme položili betonovou dlažbu parketu kteoru jsme ve zlomkách získali za odvoz. Nakoupili jsme OSB desky a nechali je nařezat na 300mm pásy, ze kterých uděláme šalování na 15cm betonovou desku. Prozatím jsme dílo zaplachtovali a čeká se na lepší počasí, jelikož přišly mrazíky a tak si počáme a snad o dalším víkendu navaříme sítě, připravíme ten šaluňk a nasmlouváme betonárku :). Už je pomalu i na čase začít čerpat hypotéku.

V mezičase nám ještě švagr navozil za traktorem 30tun betonového recyklátu frakce 8/63 do cesty, kterou jsme museli pro mixy připravit, aby se nebáli k nám napodruhé zajet. Vybrala se vana, do které se recyklát vysypal a ujezdil, máme připraveno i sedm palet obrubníků, kdyby bylo třeba cestu ještě více vyztužit. Ale to je až krajní řešení, o všem rozhodne počasí.

Základová deska, aneb jak jsme se vyhrabali z bahna

$
0
0
Základová deska, aneb jak jsme se vyhrabali z bahna

Po obdržení stavebního povolení byl hned povolán bagr, který provedl skryvku ornice. Následovalo zavolání geodeta, který vyměřil a vytyčil rohy domu. Tyto jsme dále využili k vyznačili hrany pro výkop základových pásů a pomoci niveláku vytvořili lavičky.

Opět byl povolán bagr a započal výkop základových pásů s následným vyčištěním celého základu. Tímto úkonem nám bohužel skončilo pěkné počasí. Jako kdyby naschvál, když jsem se dostal do země, začalo být škaredě, abychom si to ještě více užili.

Vše probíhalo ve většině odpoledne po práci a hlavně o víkendu. V kombinaci se škaredým počasím se nám celá situace ještě dále komplikovala a časově prodlužovala.

Když to tedy bylo alespoň trochu možné a toho bahna nebylo až tak moc, tak jsme po celém obvodu výkopu natáhli zemnící drát, který jsme na 5 místech vytáhli nad výkop (4x roh domu + 1x do rozvodové skříně). Spolu se zemnícím drátem, jsem cca po 1,5m natloukl po celém obvodu výkopu roxory, které jsme nivelákem srovnali do roviny. Toto bylo opatření, které nám mělo pomoct při vylévání betonu do roviny, abychom nemuseli ztracené bednění podkládat betonem a mohli jsme ho pokládat pouze na sucho. Samotný zemnící drát se přidělal vázacím drátem k roxorům, abychom jej zvedli ze země a na několika místech podložil, aby při tlaku betonu neklesnul na dno.

Hned jak se počasí umoudřilo, byl objednán první mix. Protože je dům situován do zadního rohu pozemku a jeho dostupnost je možná pouze z jedné strany, tak bylo vždy na betonování nutné povolat pumpomix, který nám beton do základů dopravil. Je to pohodlná varianta, ale taky se pěkně zaplatí.

Pumpou jsme beton vylily do výšky roxorů a pomocí lopat a hrábí srovnali do vytyčené roviny. Dále jsme si vytvořili z 2m desek hrablo, díky kterému jsme získávali rovinu mezi roxory.

Po dokončení betonování, jsem hned objednal potřebné ztracené bednění, roxory na provázání ZB a když už byla zaplacena doprava, tak i kari sítě.

Za dva dny veškerý objednaný materiál dorazil, a proto jsme se hned vrhli na stavbu ztraceného bednění. Vylití a následné urovnání betonu jsem provedli opravdu pečlivě a proto ztracené bednění na beton bylo možno klást bez podložení betonem. Za pomoci provázků a laviček jsme si vyznačili rohy a začalo se klást. Po dokončení první řady, bylo potřeba za pomoci vrtačky vyvrtat do prostoru ztraceného bednění díry, kde se následně umísťovali stojací roxory. Vrtání šlo bez problémů, protože beton byl ještě měkký. Celou první řadu jsme podélně provázali dvěma řadami roxoru a pomocí vázacího drátu přivázali k stojacím roxorům. Po položení druhé řady se vzniklé spáry zafoukali montážní pěnou. Tato fáze stavby nám vyšla na pěkné počasí, což bylo potěšující.

Po dokončení ztraceného bednění, byl opět povolán pumpomix a provedlo se vylití základových pásů pouze do ¾.

Následovalo opět škaredé počasí, které nám celou základovou desku (hlínu) promočilo a proto s následným hutněním hlíny jsem si to opravdu užili. Když se ale nakonec podařilo, tak jsem se vrhnul na vytyčení a kopání kanalizace. Po dnu stráveném kopáním jsem myslel, že moje práce na výkopu je hotová. Byl jsem ovšem chytrými lidmi přesvědčen, že výkop je vzhledem k délce kanalizace plytký a bude nutné jej položit hlouběji, protože by byl problém se zavážkou desky štěrkem a samotné obsypaní kanalizace pískem. V návaznosti na rozhodnutí dát kanalizaci níž jsem musel vstup do základu snížit o 30cm. K tomuto jsem si půjčil Kango, se kterým jsem vysekal v již zatuhlém betonu nový prostup. Když jsem to nejdříve zkoušel ručně, tak jsem to cca po 2 hodinách vzdal. Samotné hlubší vykopání kanalizace jsem z časových důvodů přenechal na bagr.

Ve stavebninách jsem již měl objednány kanalizační trubky, které jsme za pomocí písku dali do spádu. Trubky byly celkově zasypány pískem a následně zavezeny hlínou.

Další dny byl objednán štěrk, který díky bagru byl navezen na základovou desku a postupně hutněn žábou.

Následovaly kari sítě, které jsme podkládali starou dlažbou a společně svazovali pomocí vázacího drátu k sobě. V tentýž den jsme začali dělat i šalung, který jsme vytvořili z desek které nám zbyly po stáji. Hmoždinkami se šrouby se šalung upevnili na ztracené bednění a celé šalování bylo pomocí vzpěr pořádně ukotveno.

Teď už se jen čekalo na beton, kterým se měla celá práce zakončit. Ten jsem objednal najedno páteční ráno, abych se vyhnul víkendových příplatků. Když už jsme byly všichni nachystaní a i počasí vypadlo že bude ok. Tak jsem dostal informaci z betonárky, že betonování není možné v pátek uskutečnit a že mi beton dodají v sobotu, kdy mi zruší příplatky. Protože jsem měl už domluvené chlapy a jiné dny už by mi nepřišli, tak jsem s termínem souhlasil. Bohužel na tento nový den mi opět nějak nevyšlo počasí a na celý den hlásili trvalý déšť. Bylo tedy nutné narychlo přikoupit krycí plachty, kterými se mělo naše dílo přikrýt.

V průběhu betonování nám opravdu dost pršelo, takže jsme byli všichni mokří a vylitý beton se nám hezky ředil. Po vylití betonu a jeho urovnaní pomocí motorové latě jsme beton přikryli plachtou, aby nedocházelo k jeho dalšímu ředění a aby se nevytvářeli na něm kaluže. Práce to vzhledem ke škaredému počasí nebyla pěkná, ale na výsledek to nakonec nemělo vliv a vše bylo v pořádku. Uffff

O týden později jsem sundal šalung, uklidil vše kolem a celou základovou desku zazimoval. Pokračování bud na jaře :-)


Základová deska

$
0
0
Základová deska

Přidáváme další informace o tom, jak pokračujeme se stavbou. Hned, jak jsme dostali stavební povolení, pustili jsme se do práce.

Vyměřili jsme si půdorys základu, který nám za dopoledne vybagroval šikovný bagrista s JCB :-). Ještě ten den jsme natáhli hromosvody a základ byl připravený k vylití betonem. Do toho jsme se pustili další den ráno. Mezitím, co jsme čekali, než nám vytvrdne beton, navezli jsme si ztracené bednění. Vyzdění mi trvalo týden (víkend + všední dny po práci). Byl jsem na to sám.

Přišla na řadu příprava kanalizace a vody. To jsme zvládli za sobotní dopoledne. Zavezení desky hlínou, hutnění a rozvezení štěrku. Další slunnou sobotu jsme usadili a upevnili kari sítě. V nejbližším termínu jsme si objednali schwing a mixy s betonem. Čtvrteční ráno, kdy jsme betonovali, nás ráno překvapilo lehké poletování sněhu. Vše jsme ale zdárně zvládli a deska se zdařila.

Máme objednaný materiál na zdění a po vytvrdnutí desky se do toho pustíme. Zase dáme vědět.

Základové pasy

$
0
0
Základové pasy

Po dlouhém čekání na stavební povolení jsem se mohl vrhnout na základovou desku. Před jejím začátkem jsem měl jasno, co udělám navíc než je navrženo v projektu pro lepší pevnost a soudržnost základové desky.

Na základové pasy byl přivolán geodet, který vytyčil rohy, polohu domu od stavební čáry a šířku základových pasů. Po řádném zaměření byly vyrobeny lavičky a dány 3,5m od zakl. pasů. Stejně i tak jsem při bagrování o dvě lavičky přišel a o další dvě jsem přišel v průběhu přípravy zákl. pasů, tehdy kdy přijela firma sousedovi montovat střechu, tak se jim dlouhý vlek zhoupl a dve lavičky byly na odpis.

Po vyznačení základových pasů byl přivolán bagrista, který provedl vykopání základových pasů. Při bagrování základových pasů byla hlídána šířka a hloubka výkopu takzvaným křížem a nataženého lana přichyceného na lavičkách. Po bagrování přišla na řadu ruční práce a začištění základové spáry. Do základových pasů, které byly široké 40cm a hluboké 1m jsem přidal betonářskou ocel o síle 10mm a třmínky o síle 6mm, které jsem dával po 50cm a svazoval vázacím drátem. Rohy jsem překládal 50cm.

Vázání dohromady jsem prováděl nad pasy, kde jsem měl připraveny palety na kterých betonářská ocel ležela. Když už bylo vše svázáno a spojeno tak jsem začal připravovat zemnící drát. Po domluvě s odborníkem přes hromosvody jsem zakoupil zemnící drát 10mm FeZn 80m, který jsem 2x omotal v pasech domu.

Tento zemnící drát jsem použil z toho důvodu, že je sním lepší manipulace a zároveň odporově by mělo být vše vpořádku. Dále jsem na radu hromosvodaře připevnil zemnící drát svorkama k betonářské oceli po cca 1m.

Celkem padlo na spojení zemnícího drátu a zemnícího drátu s betonářskou ocelí 40ks svorek. Na každém rohu (4x) jsem vyvedl 3m zemnícího drátu ven na připojení se střechou a jeden vous dlouhý 2m do domu kde bude elektrický rozvaděč. Na ochranu zemnícího drátu jsem navlekl 50cm dlouhou smršťovací bužírku, která bude chránit povrch zemnícího drátu proti poškození a narušení betonem. Po dokončení uchycení se všechny spoje řádně odmastily a také natřeli gumoasvaltem k ochraně zemnícího drátu.

Jakmile bylo vše hotovo spustila se výstuž do základových pasů. Aby bylo zajištěno optečení výstuže betonem, byla výstuž podložena betonovými kostkami o šířce 10cm. Potom už dále zbývalo jen vyrobit prostupy pro odpad, elektřinu, a vodovodní přípojku. Prostupky jsem vyráběl z desek a ty jsem pak obalil do igelitu aby nikudy nemohl protéct beton.

Pak již jen stačilo takto připravené pasy vylít. Samozřejmě jsem nezapoměl na komín, který byl také vytyčen geodeten a vyhlouben výkop o hloubce 80cm a šířce 60x60cm. Po vylití základových pasů jsem do zavadlého betonu zabouchal roxory v hloubce 50cm s odstupem od sebe 50cm a výstupem v nadzemní části 1m kdy 50cm bude ve dvou řadách ztraceného bednění a 50cm se zahne do prostoru základové desky kdy se na ně přivážou sítě Kari. Takto základové pasy byly připraveny na pokládku ztraceného bednění.

Základová deska+studna

$
0
0
Základová deska+studna

V úvodu chci poděkovat stránce svepomoci.cz ta mě moc inspirovala v tom, že je nás v republice hodně co se snažíme postavit dům svépomoci.

Mít svůj dům byl vždy náš velký sen,původně jsme chtěli koupit a rekonstruovat starší domek,který je vzdálený od stavby cca 50m :-) ale náklady i s cenou domu byly vyšší než stavba nového. Manželka dostala od rodičů krásný pozemek, takže vše mohlo začít...

Našli jsme na internetu projekt,který byl přesně podle našich předdstav ,bungalov 4+kk 110m2 s terasou a stáním pro auto 194m2. Půdorys 12,5m x15,5m

Projektant nám vše nakreslil a oběhal všechny úřady,kdo přemýšlí,že si to udělá sám tak ať má pevné nervy.Stálo to sice nějaké peníze navíc ale zatím co se vše vyřizovalo mohly jsme klidně jet na dovolenou.Věděli jsme,že dostaneme povolení na začátku září.Takže povolení trvalo od prvního nápadu přesně šest měsíců.

Než bylo povolení museli jsme vyčistit pozemek od stromů.Nezdálo se to ale zabralo to celkem hodně času.

Studnu jsme zvolili kopanou a celková hloubka byla 9m naštěstí je v ní 7,5 m vody a hladina se drží i po odčerpání několika kubíků vody najednou,uvidíme ale až budeme užívat studnu denně.

Prvně přijeli 15.září geodeti.Když vše vyměřili tak mě poradili ať nulu zvedeneme aspoň o půl metru,jinak bude dům hodně utopený.Po konzultaci s projektantem se tak opravdu stalo.

Na veškeré výkopové práce jsme se domluvili s bagristou,který bydlí 200m od pozemku.Byl naprosto skvělý makal celý den a ani nechtěl občerstvení vždy jen na mě spocený z bagru zakřičel svým italským přízvukem "nezdržuj"! Hlíny bylo čím dál víc,takže jsem poprosil souseda jestli by nevzal traktor s vlečkou a neodvážel nám hlínu na jiný pozemek.Až bylo vše vyrovnáno přijeli znovu geodeti a udělali jsme lavičky.Hned na to se vykopaly základové pasy,podsyp z recyklátu,zemnící pásek,průchodky atd..

Do pasů padlo celkem 20m3 betonu.

Další fáze byl dovoz ztraceného bednění,které jsme rovnou roznesli poblíž základů.Ukládání a betonování hrnců na místo bylo celkem fyzicky náročné,plnili jsme hrnce do půlky aby potom s dekou se zalila ta druhá půlka.

Do bednění padlo celkm 4m3 betonu 

Po zatvrdnutí betonu v bednění jsme navrtali roxory,vykopala se kanalizace a začala nejhorší práce na základové desce a to navážení a hutnění makadamu.Tato práce byla nekonečná a padly tam tři tary makadamu který jsme naváželi ručofučo.Měl jsem na to několik brigádníků ale i tak to byla makačka.

Jakmile bylo hové bednění na desku mohl se zavolat mix.U betonování desky nešlo vše podle plánů ,první mix s pásem přijel o hodinu později takže se začalo v 16hod,druhý zase za hodinu třetí tam byl rychleji ale stejně nám pořád chyběl beton ale bohužel betonárka už přestala mýchat takže kousek nam zůstal.Naštěstí zedník za svých 40let praxe věděl co s tím takže se vše dodělalo na druhý den.

Na desku padlo celkem 27m3 betonu

Před zimou jsme udělali hydroizolaci.

Na jaře budeme pokračovat ...Hodně stěstí všem stavebníkům!!

Základová deska 170m2

$
0
0
Základová deska 170m2

Krásný poslední den tohoto roku přejeme všem stavitelům :-)

11.září 2015 jsme poprvé kopli do země. Objednali jsme bagristu, který provedl skrývku.

Druhý den jsme vápnem vyznačili základové pásy a domluvili jsme se s bagristou na další den na vykopání základ.pásů. To mu trvalo cca 15hodin.

Pak jsme položili zemnící drát na hromosvod a vysypali makadamem, pár betonů vyskládali, kari sítě svázali a objednali jsme 3 domýchavače cca 21m3 na zalití základ. pásů o týden později přijelo ztracené bednění, které jsme položili na vytvrdnutý beton a zabetonovali, nastrkali roxory a vše svázali.

Hned na to jsme si sami vykopali a položili odpady - pak se pozval bagrista, který nám rozvezl betony, makadam do základ desky. Udusali jsme to žábou a položili kari sítě, které jsme opět svázali. Z venku desky jsme přivrtali styrodur a nopkovou fólii. Pak přijeli 3 domýchavače cca 20m3 a zalili nám základovou desku.

Tím jsme skončili začátkem listopadu s deskou, kterou jsme dělali vždy po volném čase po práci.

 

 

Základy + základová deska

$
0
0
Základy + základová deska

V srpnu 2016, týden před tím než skončilo stavební řízení, jsme začali budovat základy našeho domu. Nejprve jsem nechal geodéta vytyčit stavbu a poté jsem postavil lavičky. Skrývku + výkop základových pasů provedl můj soused.

Základové pasy byly hluboké až moc, příště bych si vzal dovolenou a měřil hloubku osobně. Do pasů bylo použito cca 30 betonových pražců a cca 25 t kamene (navozeného traktorem během čekání na SP). Po obvodu byla položena zemnící páska s 5 vývody a na dvouch místech průchody pro sítě. Pasy byly betonovány pumpou z nedaleké betonárky. Bylo spotřebováno 23m3 betonu B15. 

Po zatvrdnutí jsem založil 1 šár ZB, rohy do laseru a poté dle provázku. Na založení jsem použil zavlhlý beton B15 přivezený traktorem. Ztracené bednění má celkem 3 šáry a je široké 40 cm, pro vnitřní příčky 30 cm. K zalití byla zase použita pumpa a 9 m3 betonu B15. Horní cihla byla zalita pouze do 1/3.

Poté přišel na řadu bagr, ten zavozil zakladovou desku a vykopal nejhlubší místa kanalizace. Kanalizaci jsem poté dokopal ručně a poskládal. K ní jsem jestě položil červenou el. průchodku, do které jsem poté strčil vodovodní pendrek. Kanalizaci jsem zahrnul prosívkou a začal dusat. Nejprve pěchem, poté jsem dosypával a dusal deskou. Na závoz bylo použito cca 50 tun recyklátu a prosívky.

Všechny šalovky jsem zařezal a otukal kladívkem. Dle toho jsem položil karisítě 150x150 pruměr 6mm s přesahem jedno oko. Poté přišla na řadu nejhorší práce, a to zabetonovat desku. Nejhorší protože jsem neměl pumpu a bylo asi 40 °C. Nakonec to dopadlo dobře až na pár boulí. Do desky padlo 25 m3 betonu B20. Na utažení jsem si půjčil vibrační lať.

Nakonec jsem desku kolem dokola napenetroval a položil Ipu pod obvodové zdivo.

Základy jsem začal kopat 4. srpna a betonoval jsem desku 9. září. Deska má plochu 195m2. Všechen materiál jsem bral od Deku i s dopravou.

Základová deska

$
0
0
Základová deska

Po absolvování stavebního povolení jsme se konečně pustili i do stavby domu. 

Počasí na přelomu listopadu stavebním pracím přálo a za necelé 3 týdny bylo hotovo.

- bagr vyhloubil základy

- z důvodu nerovnosti terénu a ušetření beronu, jsme postavili s OSB desek bednění

- po instalaci prostupů, mix vylil pásy betonem

- stavba ztraceného bednění

- hutnění a rovnání desky, pokud potřebujete materiál na zarovnání (nejlepší jsou staré střešní tašky)

 

Tip: Při bourání jsme všechny tašky dali bokem a ještě bylo málo.

- pak už jen kary sítě a zalití betonem

 

Základová deska kompet hotová vyšla na cenu 400 tis.

Necháme zmrznout a pokračování na jaře  :-)

Základy a hrubá stavba

$
0
0
Základy a hrubá stavba

Malá ukázka naší stavby. Stavíme z cihel Porotherm 44 T Profi a Porotherm 38 T Profi na pěnu. Nejprve bylo potřeba udělat skrývku, potom přišlo na řadu zaměření domu a udělání laviček a poté se mohlo začít bagrovat.

Samotné bagrování začalo v dubnu 2016. O měsíc později byla deska komplet hotová a tak jsem objednal u porothermu založení první řady cihel, které bylo zdarma. Hned další týden dojel pán z porothermu a za cca 5 hodin měl první řadu cihel i s přičkama založenou.

Poté se mohlo pokračovat ve zdění. Zdění na pěnu šlo pěkně a rychle. Po vyzdění patra se rozložil strop miako a objednal se beton a bádie s jeřábem na vylití stropu. Strop se nechal asi 14 dní vytvrdnou. Potom se udělal komín a pokračovalo se ve zdění. Nakonec se udělal ještě věnec a štíty a hned poté se nechalo dovest dřevo na vazbu. Jak byla vazba ohoblovaná tak se musela dvakrát natřít z pohledových strand a konců. Natřít se muselo cca 180 ks 4m dlouhé palubky na podbití také dvakrát.

Jak bylo vše natřeno tak jsem zavolal tesařovi a za jeden den byla vazba postavená. Pár dní na to se střecha zafoliovala a zalaťovala. Pak se nechala navést křidlice a za 1 den byla střecha komplet pokrytá. Ještě se namontovala střešní okna a barák byl pod střechou. Potom se ještě udělalo schodiště a příčky v podkroví. Montáž oken byla domluvena na leden. Udělal se komplet špric a čekalo se na okna. Okna byly za pár hodin namontované.

Pokračovat budeme odpady a elektrikou.


Stavba domu na "stará kolena" 3 - základy

$
0
0
Stavba domu na

Před výkopem základů a samotnou stavbou bylo nutné zakoupit pár drobností ,které jsem nevlastnil : Dodávku, nivelák,ocasatou pilu,pilový list 400mm (dražší než pila), a míchadlo na maltu z Lidlu ( s plynulou regulací-vydželo celou stavbu a dostalo pořádně zabrat ). Zbytek "klunkrů" už jsem za ty léta nastřádal ,tak už nic nebránilo započetí stavby.

Nejprve dovoz kari sítí a roxorů -při jedné cestě. Z roxorů jsme podrátkovali a lehce posvařovali armovací koše ,protože bude dům pořádný musí mít i pořádný základ .Šidit vlastní stavbu rozhodně nebudu. Armatury bylo nutno opravdu lehce postehovat ,protože při hotových délkách 6m se vlnily. Usnadnilo to jak převoz tak samotnou práci ve výkopu.

Následně se vyvápnily základy a do noci kopaly.

Byla to zdlouhavá práce ,místa moc nebylo, hlínu nebylo kam dávat.Do výkopu se další den roztáhly zemnící pásky, pak armovací koše, nějaký ten prostup pro energie a mohlo se zalévat. Vypadá to jednoduše jenže  stavíme ve dvou lidech , po a  při práci pouze s čertovou a vlastním 12 letým synem , práce šla celkem pomalu .Trvalo to týden. 

Základové pásy byly 60 x 50 cm,je pravda že obrovské ale stavíme v místě dost vysoké spodní vody a proto raději předcházím zbytečným problémům. Stavba již stojí a po ohlédnutí co to máme vlastně za stavbu ,kde je v základech 100q drceného betonu, 101q čerstvého betonu asi 2600 cihel 50 cm vychází váha domu se střechou i příčkami kolem 500 Tun !!! Strusku do zásypu jsem nemohl mít kvůli vodě- buď bobtná nebo mizí -prostě svinstvo.

Nicméně základové pásy se zalily opět pouze ve dvou lidech, já u chobotu s lopatou a latí, čertová u niveláku jako kibic .Dlužno dodat ,že přinesla velkou oběť ,neboť z předešlého celodenního svařování měla nablýskané v očích ....a každému jsem to říkal , nečumte do toho světýlka ! Bude si to dosmrti pamatovat. 

Dále proběhla příprava na roztažení ztraceného bednění, v rozích jsem zarazil odstřižky armatury ať nemusíme stále měřit . Do suchého betonu jsem tehdy ještě se zedníky začal ukládat tvárnice.Buzeroval jsem je doslova ,protože stylem jakým to chtěli provádět mě přiváděl k zuřivosti. Ve finále jsme skončili tak ,že jsem jim každého 2,5m přeměřoval nivelákem rovinu uložených tvárnic a nespokojil se s jejich přístupem "že to pak vyklínkuji".

Po zaplacení dvoudenní namáhavé ale velmi ležérní práce  mi bylo jasné ,že tihle kluci mi dům stavět nebudou. Jednak bych je musel stále hlídat a také  by to nikdy nebylo v kvalitě jakou požaduji.Zbytek tvárnic jsme s čertovou roztahali sami. Velká dřina .Tady se zůročila přesnost při založení první řady. Horní tvárnice jsem seřezal a tím pádem měl hotový vybedněný přesně definovaný základ k zalití betonové desky. Fajne -no ni ?

Odpady jsme zhotovili sami s předepsaným sklonem a ještě obbetonovali suchým betonem, protože tak to má být.Už tehdy jsme přidali některé odpady navíc jak v kuchyni ,tak v koupelně i v tech.místnosti jen tak ,co kdyby se ten barák někdy zvedal. Vícenáklady na tyto odpady byly asi 1500 kč. Dodělávat je následně , by stálo rozhodně více času i peněz.

V technické místnosti máme protaženy plastové hadice pr.50 do kterých následně přišly prostrčit voda a přívod elektřiny-jak jsem uvedl spodní voda je prevít a tak mám v hadici suchou cestou až do rozvaděče tažený přívod .Voda je v chráničce jen co kdyby ,abych nemusel kopat zahradu kdyby někdy došlo k výměně potrubí . Cca 25 metrů voda i el.

Také je v základech průchod vzduchu pr,160 který je zredukován za kolenem na 110 pro krbová kamna do předsíně, se  sklonem ven kvůli kondenzaci nasávaného vzduchu. V redukci na 110 je přivařen vstup pro kondenzát z klimatizace, která budé také v předsíni.Komín dvouprůduchový by stál zhruba o 20 tis více. Potrubí vyšlo asi 1500kč. Důvod proč -odvod kondenzátu a lepší výměna nasávaného a výdechového vzduchu krbových kamen. Dvouprůduchové komíny jdou tak trochu proti fyzikálním zákonům , proč mám sát vzduch z výšky 8,5m když teplo prostoupené od spalin předehřívá saný vzduch a ještě více ztěžuje jeho nasávání ? Řešení to je ,ale trubka v podlaze je logičtější.

Sítě jsme roztáhli s přesahem 2 řad ok a následně zalili desku.Zase dřina. Vzali jsme beton z polska - stojí tam také stavby a nemám důvod jim nevěřit. Bohužel  jsem nedomyslel zásadní věc. Doba na zpracování betonu je 90 min. Cesta k nám trvala cca polovinu a tak jsme se dřeli jako koni s roztahováním betonu.Tohle nebyl dobrý krok a tak vyléčený z polského betonu jsem dal nůž na krk betonárně ať se pořádně ukáže s cenou. Vyšlo to ,pro příště.

Základy hotové - hurá odpočívat a studovat zakládání stavby...samozřejmě také zalévat a zalévat.

Betonování základové desky

$
0
0
Naše základová deska

Tak se opět hlásíme po zimě, která nám na podzim překazila dokončení desky. Jen co se trochu oteplilo jsme stavbu odplachtovali, pozvali mistra svářeče, ten nám přichytil po obvodu kari sítě k roxorům v bednění a uprostřed manželka drátkovala, zatímco já jsem se vrhnul na šalování.

Projektant nám nivelákem změřil nejvyšší bod bednění, na celém obvodu byl největší rozdíl 2cm, což nám přišlo docela OK.

Pomocí natloukaček jsme přichytili OSB desky po obvodu ztraceného bednění (pro začátek na každou desku tři hmoždinky, poté jsme počet zvýšili dodatečně na pět) tam, kde byly spoje desek jsme měli podpůrné prkýnko a v tom místě jsme si klínky vždy rovnali výšku OSB desky. Ze začátku než jsme přišli na dobrý systém to trochu vázlo, ale pak jsme se se ženou sehráli a bednění se dodělalo po večerech po práci přes týden vždy až do tmy, jelikož jsme si nemohli dovolit zdržení kvůli dohodnutému betonu.

Když jsme měli desky po obvodu (bohatě stačí laciné OSB o síle 15mm, není třeba utrácet za dražší),jsme ze střešních latí ještě udělali límec kolem celé desky a pomocí vrutů stáhli k OSB a vzájemně k sobě. Pak jsme po celém obvodu bednění zapřeli pomocí latí.

Ještě jsme museli trochu nastavit průchodky na vodu do desky, jelikož jsem je udělal nízko a zalily by se betonem, tak jsem přes ně přetáhl KG trubky většího průměru, zadělal strečovkou, stáhl drátem ke kari síti a zatížil tvárnicí ZB aby to neuplavalo :) Veškeré nedostatky těsnosti jsme vypěnili montážní pěnou (hlavně v rozích).

V den betonování od rána pršelo a během předchozích dnů také, tudíž jsme ani nedoufali, že se to podaří v dohodnutý den vylít, načež nám ještě volali z betonárky, že máme poddimenzované vzpěry šalování a že se to vylije, tak jsme od rána jak tajtrlíci ještě rozváželi betonové obrubníky a v tom blátě se jimi snažili vyztužit celou konstrukci. Těsně před příjezdem čerpadla jsme si natloukli dovnitř desky roxory a srovnali je do výšky šalování, abychom během betonování mohli hlídat výšku - k nim jsme přidali ještě jedny kontrolní, abychom ty malé našli až se ztratí v betonu. Dodatečně jsme přidali ještě laťové vzpěry ze všeho, co bylo k dispozici a pak udeřila 12:00 hodina :) tudíž hodina H.

Přesně ve 12:00 dorazilo čerpadlo a hned za ním první mix. A hlavně nám přispěchaly na pomoc posily - pracovali jsme v 5 lidech, pak ještě dorazil ještě šestý úderník. Bylo nás bohatě, ale pro jistotu - kdyby se to někde vyvalilo a bylo potřeba jednat rychle. Samotné vylévání byla opravdu už brnkačka, jeden chodil s chobotem a chrlil beton, další rozhrabovali hrabičkami, hlídali jsme výšku a rovnali vibrační latí. S betonárkou byla parádní spolupráce, mixy jezdili za sebou. Až na poslední mix jsme čekali hodinku, protože jsme s ním tak nějak nepočítali, ale muselo se počkat až jak to bude vycházet na množství kubíků. V mezičase jsme si stihli opéct i buřty, odpoledne se udělalo opravdu krásně, sluníčko nás hřálo. Hotovo bylo v 16:00. Do desky padlo 27 kubíků betonu - C20/25, zbytkový beton jsme utopili v připravené díře na stožár (přijde na něj zabezpečovací systém - nějaká kamera, čidlo na světlo). Vše dopadlo dle očekávání a druhý den ráno už byl beton zatvrdlý. Nyní nám deska krásně zraje, občas zajedeme pokropit - ale vzhledem k deštivému počasí to není potřeba tak často. Na konci března máme dohodnuto, že nám přivezou zdivo - sendwix od KM-BETY. Do té doby se musíme stihnout přichystat na další etapu - zdění :)

První pracovní víkend

$
0
0
První pracovní víkend

Pozemek máme vybraný od prosince 2016, ale kvůli prostojům v bance, se kterou jednáme už od ledna 2017, nejsme zatím stále majitelé, i přesto nám dal současný majitel souhlas ke kácení stromů, neboť kácení by mělo dle zákona probíhat do konce března.

Na pozemku naštěstí nebyl žádný strom s obvodem nad 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů, jehož pokácení by vyžadovalo povolení MěÚ.

V pátek jsem si tedy vzal volno v práci a vyrazil s veškerým potřebným nářadím na pozemek. Sice jsem nikdy před tím nekácel, ale všechno je jednou poprvé.

Nejprve jsem začal prořezávat křoví u plotu, které nebylo zas tak vysoké takže, když sem dostal tu a tam nějakou facku od padající větve ani to nebolelo. Po vykácení nižšího křoví jsem přešel na ovocné stromky, zde jsem se trochu bál, neboť známý mě strašil, že pokácet ovocné stromky není sranda, ale šlo to lehce.

Ač dle kalendáře bylo již jaro, teplota tomu moc nenasvědčovala, navíc nevhodně zvolená obuv, která boj s mokrou trávou brzo vzdala, zapříčinili, že jsem byl už v po 2 hodinách zmrzlý jak . . .  byl nejvyšší čas na pauzu. Pauzy jsem využil k tomu, abych zajel pro manželku do práce. Po návratu na pozemek jsem pokračoval v boji s dřevinami neboť se mi na tvrdých ovocnáčích dost otupil řetěz v pile a já si od tchána půjčil jen jeden. Mezi tím co já sem bojoval s tupým řetězem, manželka nosila všechno dřevo na hromadu. Práce nám šla pěkně od ruky, ale mě přemohla zima a tak jsme to zabalili a jeli se domů ohřát.

Druhý den ráno jsme vyrazili na pozemek znovu, tentokrát s posilou. Manželka vzala sestru já mamku s jejím přítelem. Mamka jakožto Vášnivá Lysohorařka si ještě odskočila na Lysou a pak se k nám přidala.

Její přítel kácel motorovkou (tentokrát už měl nový řetěz) a já sem ruční pilkou vyřezával větve stromů, které prorostly skrz plot. Když se přiblížil čas oběda, dorazila mamka z Lysé a tak jsme využili hromadu dřeva a udělali si táboráček, na kterém jsme opekli buřty. To byla dobrota a zasloužená odměna.

Po obědě jsme se pustili do rovnání terénu, na kterém plánujeme umístit do budoucna plechovou garáž jako zázemí na stavbu. Člověk by neřekl jak je ten pozemek svažitý dokud to neznačně měřit. Z od pohledu mírného kopečku byl výškový rozdíl až 50 cm na 3 m. Ukázalo se, že tvrzení: „Každý pozemek je rovný, než vezmeš do ruky metr“ je fakt pravdivé. Tak jsme kopali a kopali, dokud nezačalo zacházet slunce a my nemuseli domů, neboť ve tmě se špatně dělá.

A co neděle? Ta přece vznikla od slova nedělat, tak jsme ji strávili doma na gauči.

Z mé zkušenosti každému doporučím na kácením:

Metr

Pevné nepromokavé boty

Pohodlné rukavice

Ochranné brýle (ideálně nějaké co se nemlží)

A buď helmu nebo kdo má tvrdou palici tak kšiltovka či jiná čepice, z vlasů se piliny špatně tahají.

VIDEO: Proč použít při zakládání domu keramické kamenivo

$
0
0
VIDEO: Proč použít při zakládání domu keramické kamenivo

Realizace základových desek na tepelně izolačním zásypu z keramického kameniva (Liapor Ground) je inovativní a moderní způsob zakládání staveb, který je velmi rozšířen především v Německu, Rakousku a dalších západních zemích.

Základová deska s řadou výhod

Řešení základové desky na keramickém kamenivu je ideální pro stavby všeho druhu včetně nízkoenergetických a pasivních domů. Kromě výborných tepelně izolačních vlastností a zamezení vzniku tepelných mostů v základech domu, přináší i další výhody. Je to totiž také technologie vhodná i pro méně stabilní podloží. A neopomenutelnou výhodou zakládání na Liapor Ground je i mnohem menší časová náročnost stavby. Základová deska může být hotová během jednoho týdne. Navíc na rozdíl od jiných moderních technologií, které pomáhají snižovat tepelnou náročnost domu, ve finále nenavyšuje zásadním způsobem ani cenu stavby.

Další výhody:

  • Systém založení na Liaporu je vhodný pro založení montovaných, monolitických i zděných staveb.
  • Další podlahová izolace není potřebná.
  • Mnoho referencí u nás i v celé Evropě
  • Rychlá stabilizace základové spáry
  • Jednoduchá montáž

Jak probíhá realizace

Zakládání na tepelně izolačním zásypu z kameniva Liapor je vhodné navrhovat na rovinatém pozemku. V případě svažitého pozemku je nutné navrhnout terénní úpravy.

  • Nejprve se provádí potřebné výkopové práce.
  • Poté se připraví drenáže, zdravotechnika a prostupy pro ostatní inženýrské sítě.
  • Do připravené stavební jámy se pokládá geotextilie.
  • Následuje navezení potřebné vrstvy tepelně izolačního zásypu - pro zakládání staveb se používá kamenivo Liapor Ground frakce 4-8 mm. Standardní výška násypu je 500 mm. Lze ale použít i násyp vysoký 750 mm či 1000 mm.
  • Na zhutnělou vrstvu kameniva se pokládá další geotextilie.
  • Následně probíhá betonáž monolitické železobetonové desky.

U tohoto typu realizace odpadají práce jako výkopy a betonáž základových pasů, stavba ztraceného bednění, jeho izolace a zateplení. Díky tomu se celý proces stavby zrychluje.

Možnosti dodávek

  • Dodání materiálu + technická podpora a poradenství ZDARMA

  • Základová deska na klíč s garancí kvality materiálu, technologického postupu i odborných prací přímo od výrobce

Nezávazná poptávka >>


Další informace o zakládání rodinných domů a dalších staveb na Liaporu najdete na webu www.zakladani-domu.cz.

3. díl - Vytyčení, základy, základová deska

$
0
0
3. díl - Vytyčení, základy, základová deska

Tak a je to tady, po dlouhých 7 měsících jsme dostali stavební povolení.

Ještě před zahájením prací jsem si nechal od známého Geodeta vytyčit pozemek.

Jelikož se jedná o parcelu širokou pouhých 13 metrů a báli jsme se, že nebudeme mít kam dát lavičky, protože ještě za domem v zahradě bude garáž, bylo nám nabídnuto tzv. dvojí měření, kde geodet vyměří pro výkop veškeré rohy přesně na roxory a po zalití pásu znovu přijel a opět zaměřil a znovu všechny rohy vytyčil.

Hned po vyměření se natáhl provázek, vše potřebné se vyvápnilo a zavolal se bagr. Jelikož se jednalo o prostor, kde dříve stál dům, který jsme v létě bourali, nebyla nutná skrývka ornice, bagrista měl vše hotové, včetně garáže za 6 hodin práce, vedle bagru jsme jezdili s Manitou a nakládali hlínu do lžíce a vozili po zahradě, ať nemáme všude brajgl. Mezitím mi přijel i známý z Eonu a zapojil nám rozvaděč, takže v den výkopu jsem měl pozemek konečně pod proudem, hurá pro rádio, ať nám to utíká.

Po vykopání pásů se vše řádně začistilo a na dno pásů se udělala 10 cm vrstva štěrkopísku. Někdo to dělá, někdo to nedělá, já to měl v projektu, takže se to udělalo. Poté se položil zemnící pásek, a udělalo 5 vývodů na hromosvod a do budoucího rozvaděče v domě. Táta mé přítelkyně je elektrikář, takže toto si vzal na starost on. Poté přijel rodinný kamarád s nivelákem a zaměřili jsme budoucí výšky pásů, bednění, podlahy, ať víme jak na tom jsme. Ještě se dal do země prostup na vodu, elektřinu, jelikož u nás zatím není čistička, kvůli jímce mám odpady výš, tedy až v bednění.

Na druhý den na 6:30 jsem měl objednaný první MIX s betonem, přijel skoro na minutu přesně a šlo se na věc. Druhý den se vylila garáž. Ještě jsme napíchali roxory, tam kde jsem potřeboval víc místa kvůli navážení recyklátu jsme roxory nedávaly a poté se dovrtávaly.

Po zaschnutí pásů se začalo pokládat ztracené bednění 500 x 400 x 250 mm a na garáž 500 x 300 x 250 mm, dohromady i s garáží cca 280 "bedniček", domeček je dělaný s odskokem, kdy v první polovině domu je jen jedna řada bednění a v druhé půlce 2, garáž má 2 řady.

Bednění se nezalívalo Mixem, ale v míchačce, kterou jsme si vyrobili na Manitouaa, dovezl se písek, cement a mohlo se betonovat.

Mezitím jsem udělal s místním instalatérem kanalizaci a pomalu se mohl vozit recyklát pod desku a hutnit a hutnit. Dovezlo se asi 60 tun, což stačilo pod dům i pod garáž. Jelikož jsme měli půjčenou žehličku a já měl tašky a podobný odpad na pozemku po demolici, rozvozil se po příjezdové cestě, jelikož po Mixu jsem tam měl dráhu na motokros (popršelo).

No a poté se vše zašalovalo, nivelákem se vše opět řádně vyměřilo, roztahaly se kari sítě, zdrátovaly a 12.5. v 7 ráno čekám na beton na desku :-).

Viewing all 295 articles
Browse latest View live