
Vzhledem k pátečnímu zdržení se nám do sobotního harmonogramu přesunul návoz štěrku do základů a jeho následné hutnění.
Zapůjčená vibrační deska si zatím bez práce začínala účtovat již druhý den a čekala na své první nastartování. Hned na ráno jsem domluvil našeho zkušeného bagristu a začalo se makat.
Bagrista rozvážel štěrk a písek - díky tomu, že se mohl dostat i dovnitř základů, tak navážení docela frčelo.
Ležatá kanalizace se podsypávala a zasypávala pískem, štěrk se postupně rozhrnoval a po vrstvách (cca 20-30 cm) hutnil vibrační deskou.
Vibrační desky jsem se chopil já a jelikož mě to i celkem bavilo, hutnil jsem vesměs celé dopoledne. Ten den bylo asi 35°C, takže si můžete na fotkách všimnout i speciální letní stavební obuvi :).
Po obědě jsme měli navozeno a zhutněno téměř pod celou deskou - pár kubíků štěrku nám chybělo, což v sobotu odpoledne není úplně ideální záležitost.
Naštěstí se mi podařilo dovolat pánovi z vedlejší vesnice a přemluvit ho k rychlému návozu (s menším víkendovým příplatkem) potřebných cca 6 tun drceného kamene stejné frakce.
Na sobotní odpoledne/večer jsem měl už 2 měsíce dopředu domluvou akci - jelikož jsou chlapi fakt dobří a ten den jsem si chtěl pohlídat nejvíce hutnění štěrku, s klidem jsem je na stavbě nechal a vyrazil směr Pálava (no, s klidem - manželka mi večer musela poslat fotku, zda se vše stihlo, abych usnul...).
V neděli odpoledne jsem se vrátil a jel na stavbu práci omrknout.
S výsledkem jsem byl velmi spokojen (akorát jsem si dopodložil na pár místech kari síť pro lepší pocit, ale jinak super).
Chlapi stihli po celém obvodu ukotvit perimetr tl. 100 mm - každá deska se chytala na 3 talířové hmoždinky a lepila na pěnu.
Perimetr takto slouží jako šalování pro vylití desky a zároveň jako zateplení soklu.
Uprostřed desky byl umístěn laser, takže se měřilo s maximální přesností.
Kari sítě byly správně přeloženy přes 2 oka a vzájemně provázány. Vše tedy bylo připraveno na pondělní ráno = finální vylití desky.
Pondělní finální vylití desky byla docela rychlovka.
Mezi 7.-8. hodinou ráno dorazili první 2 mixy (8+10 kubíků) - do desky jsem použil stejný beton jako do pasů a ztraceného bednění, tedy C16/20 XC1.
Beton jsme si nechali malinko naředit a začalo se rozhrnovat. Celý den bylo ideální počasí na betonování - pod mrakem, okolo 20 °C.
Jakmile byly oba mixy prázdné, spočítali jsme +/- chybějící část a doobjednali posledních 8 kubíků.
Nakonec nám asi půl kubíku zůstalo, tak jsme jej nechali vylít pod bedny ve spodní části domu - pořád lepší, než kdyby půl kubíku chybělo.
Beton chlapi vibrovali latí a následně ještě uhlazovali kg trubkou.
Na stavbě byl opět laser, kterým se vše vyměřovalo do roviny a tedy podle potřeby přidávala či ubírala vrstva betonu.
Finální deska by měla mít v úhlopříčce rozdíl max do 1 cm - uvidíme při zakládání zdiva :).
Okolo 10. hodiny dopoledne bylo vše hotovo.
Následující 3 dny jsem chodil desku několikrát denně kropit vodou, aby beton nepopraskal.
Výsledná deska je super, žádné praskliny či úlomky - pouze na pár místech se deštěm odloupla milimetrová vrchní vrstva cementu, což ničemu nevadí.
Ve středu jsem také znovu zkusil těsnost kanalizace - voda po napuštění malinko klesla, ale dále se již nehýbe, takže vše snad OK :).
Časově byla deska hotová za 6 dnů - v úterý 21. 6. se začaly kopat pásy a v pondělí 27. 6. dopoledne byla deska hotová (v neděli se nepracovalo). Teď následuje cca 14denní pauza a okolo 13. 7. by se mělo začít zdít (v mezidobí musím ještě natavit hydroizolaci pod obvodové zdivo a příčky).