Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Základy a deska
Viewing all 295 articles
Browse latest View live

Kopání a betonování základů

$
0
0
Kopání a betonování základů

Konečně se nám po dlouhých peripetiích s obecním úřadem ohledně vydáním stavebního povolení podařilo jej získat a mohli jsme začít s naší stavbou.

Skrývka, zaměření stavby a vykopání základových pasů s zvládla za jedinný den. Zaměření pro skrývku jsem udělal sám. Po skrývce jsme pozvali geodeta a ten nám vytvořil hlavní rohy základů a pomohl vyrobit a zaměřit lavičky. Po té již následovalo vyvápnění (rozmíchané vápno s vodou v petlahvi s malou dirkou ve víčku postačí jako "křída na trávu a hlínu" :-)) Bagr se do toho pustil a za 4 hodinky neměl co dělat.

Vzhledem k vyšší hladině spodní vody díky vytrvalým dešťům v předchozích 14 dnech bylo nutné spodní vodu odčerpávat. Na dno 2m hluboké části šlo později několik velkých kamenů aby se dalo vybrat co nejvíce napadného jílu a odčerpat zbylou vodu. 

V místě s více jílovým podložím jsme vykopali dva hlubší "piloty" aby bylo kde vodu čerpat. Hloubka založení v těchto místech dosahovala 2m. Zbytek domu je uložen do nezámrzné hloubky 800 - 1000mm.

Po vykopání jsme následující den s manželkou začistili základovou spáru a uložili zemnící pásek. Celkem jsme vytvořili 5 vývodů aby bylo možné se na zemnění napojit v kterémkoliv rohu domu + 1 vývod do technické místnosti.

Betonování byla již celkem sranda. Proběhlo s tátou a protože jsem si objednal betonpumpu se 70m hadic tak mohl mix zůstat na zpevněné komunikaci a k základům beton putoval hadicemi. Náročné bylo akorád posouvání hadice plné betonu po prostoru základů. Ve dvou lidech se to ale dalo zvládnout. Zvolili jsme raději pomalejší tempo čerpání abchom stihli rovnání betonu a přesouvání hadice. Betonování včetně přípravy a rozebrání hadic trvalo 4,5 hod. Celkem do základů padlo 17,5m3 betonu C16/20.

Vzhledem k tomu, že na betonových pasech nebude deska, ale pouze sloupky ze ztraceného bednění, tak nebylo nutné nějak složitě pasy rovnat. Jednotlivé sloupky už se jednoduše na výšku doladí. Celkem jich bude 9 ze ztraceného bednění 400x500x250 a 22 z PE trubky 200mm vylité betonem. Do základových pasů jsme vložili ocelové dráty d10 a d12 mm aby se sloupkylépe spojily se základy.

Nyní již čekáme až beton vytvrdne a pak se vrhneme dle počasí buď na kopání kanalizace a vodovodu a nebo na osazení ztraceného bednění a dokončení základů.


Základy včetně základové desky

$
0
0
tak už je hotovo letos :-)

Ahoj stavebníci, tak po dlouhé době se mi podařilo sednout a nahrát pár fotek ke stavbě.... Celá akce "základová deska" nám trvali 3 týdny. Při skrývce nastali první komplikace, velice chytrý bagrista a výsledkem bylo z původně rovinaté parcely rozdíl mezi levou a pravou stranou téměř 30.cm :-(.

Do podkladního betonu jsem dal dva roxory vedle sebe pr.14mm, které jsem podložil dlažebními kostkami (80mm) cca co 2.bm od sebe, aby výztuž neležela na hlíně. Co se týče úpravy základové spáry, tak jsem mi pouze zhutnil, jednotlivé diskuze o tom, že tam je dobré dát kamenivo a podobné, nejsem zástance.

Kamenivo jak je známo je filtr a v základové spáře je to filtr na vodu, takže určitě nedoporučuji. Podkladní základ jsem vylíval na šíři 600mm a výšku cca 450-500mm.

Následně jsem měl v plánu vyzdit ztracené bednění 3.řady nakonec jsem to navýšil na 4.řady (je lepší se zvednout nad terén, jednak pozemek je v mírné dolince) ale bylo to sice dražší ta čtvrtá řada, ale když přijde problém v podobě vody, tak potom už se to nedá nadstavit :-) takže 4.řady, založil jsme první řadu do roviny (zavlhlý beton C20, stačil 1m3) dával jsem jak svislou tak vodorovou výztuž (vodorovná 2x vedle sebe a svislá do každé bedničky, vše vždy provázano drátem a přes rohy ohnuto) následně betonáž.

Zásyp ten byl velice drsný = téměř 170tun kameniva. Někdo vám určitě řekne, že tam dej něco levného, ale proč? Základová deska je základ domu a šetřit na velice důležitých věcech = riziko neklidného spaní :-) následně deska.

Zapomněl jsem v průběhu napsat samozřejmosti byl zemnící pásek (dělal jsem ho sám - vřele nedoporučuji, sice to dopadne ale velice se nadřete), kanalizaci jsem prováděl před zásypem, hodně jsme to podepřeli a velice opatrně zasypávali, celé hutnění desky probíhalo vibrační deskou 300.kg.

Od bedňáků ke kropení

$
0
0
Od bedňáků ke kropení

Pasy již zavadly, stavebniny zavezly pár palet cementu, písek a přijelo i ztracené bednění. Oprášili jsme zrenovovanou míchačku a hurá na první řadu.

Zatím jsme byli bez proudu, takže jsme šli s prosíkem k sousedovi, který nám vyšel vstříc a tak jsme splašili 25 m prodlužovací kabel. Udělali jsme si fiktivní stavební rozvaděč, plivli si do rukou a šlo se na to. Beton jsme si míchali sami, písek byl za hubičku, cement ve finále také. Byla to kupa práce, ale zase ušetřené penízky. Beton jsem míchal na 3 lopaty písku, 2 šterku a jedna cementu. Cement sice mizel rychle, ale tady se nevyplatí moc šetřit.

Když se dělaly lavičky, poprosil jsem mistra, aby mi vyznačil rovinu. S hadicema bych tam běhal hodiny, než bych to udělal dobře a takhle jsem si naznačil jednotnou výšku a od ní si doměřil potřebnou výšku, aby byl dům tam, kde má být. Na vyznačené výšky jsem natáhl takový silonový provázek. Byl lehký, neprohýbal se a ani nepraskal.

Když jsme dělali pasy, podcenil jsem vylití výšek a teď se to začalo projevovat. Rozměřil jsem si nejvyšší a nejnižší bod a začal zakládat. Zjistil jsem rozdíl místy i kolem 10 cm, to mě trochu vyděsilo, protože to bylo hrozné zdržení. Každý bedňák jsem musel rovnat zvlášť, musel jsem vyladit hustotu betonu, aby to neujíždělo a současně, abych tam BD vůbec nahnal. Každou řadu jsem vyztužil betonářskou ocelí R12 jak vodorovně tak i svisle. Dle statika jsem dával 4 tyče do 1 m. Ve finále to bylo přes 200 m drátu. Drát jsem si předem nastříhal na velkých nůžkách, po nastříhání jsem si připadal jako postavička z pohádky Asterix a Obelix, jak měli za úkol překonat oštěpaře, který měl jednu ruku jako kostra a druhou jako Arnie :). 

 

Bedňáky jsem zakládal podle provázku, takže to šlo celkem rychle a výšku jsem řešil pomocí vodováhy. Nebylo to ve finále dokonalé, ale je to přeci jen první dům :).
Jediné, co člověka zamrzí je, když máte už hotovou skoro půlku řady a pak si zaháknete provázek za roxor, čímž vlastně jedete celou dobu špatně :), inu opakování je matka moudrosti. Na založení padly 4 dny dovolené a v jednom muži to moc nešlo. Pak mi pomohl nastávající tchán a bylo to veselejší. 

Po založení jsem si vzpomněl na svou motyku a lopatu a vykopal jsem místo pro ležatou kanalizaci. Uhutněný suchý jíl je velmi příjemný, někdy si připadáte, že nekopete, ale mlátíte palicí. Výkop jsem podsypal pískem, položil trubky a zase posypal pískem.

Plánujeme krb, takže jsem nezapoměl do desky udělat otvory na přívod elektřiny, vzduchu ke krbu a vzduchu do spíže.

Nakonec jsem vzal kolečko, velkou uhelku a zavážel jsem kamínky pod desku. Zavážel jsem několik dní, vypil u toho i několik piv a nejednou jsem se načapal opilej :). Místy se zaváželo až 75 cm štěrku, čili ve finále 70 tun kamínků. Zavážel jsem asi tak po 20 cm vrstvách, které jsem se snažil, co nejvíce uhutnit zapůjčenou vibrační deskou. Deska měla cca 150 kg, nic moc, ale myslím, že uhutněno bylo dobře a levně. Na několik fúr mi přišlo pomoct i pár kamarádů, na čemž jim nejen touto cestou velmi děkuji. Současně se jim i omlouvám, jelikož nevím, zda se vyplatilo to házet, než si sjednat techniku.

 Když konečně kamínky byly na svém místě, naohýbal jsem roxory do desky, nasázel karisítě, vypodložil, něco jsem nadrátkoval, ale hodně se toho provařilo. Když jsem to spočítal, tak jsme prodrátkovali asi 2000 spojů, to drží jako židovská víra.

Jako šalunk jsem váhal, co použít. Dnes by to na 100% byla XPS, kdyby byla deska pravoúhlá :), ale na jaře jsem prostě koupil kubík prken a udělal ohrádku. Přidělal jsem si tak práci při následném zateplení základů, ale o tom až později.

Na desce jsem trochu ušetřil, takže to bylo bez čerpadla. Objednal jsem beton c20/25 a jak tomu u nás bývá, když se mělo betonovat, bylo opravdu hnusně. Tentokrát jsem nepovolil a beton zrušil. Nešlo by to, mixy by asi ani nevyjely, takže za pár dnů bylo repete. Sešlo se pár příbuzných a šlo se na to. K dopravě betonu jsme používali plechová korýtka, takže jsme neměli problém řídký beton přemýstit i na 8-10 m. Na srovnání a rozhrnování jsem si připravil hladítka. Naštěstí jsem je udělal velká, takže po prvním zabrání jsem je zkrátil :). Nebylo to možné utáhnout. Kluci připravovali a já hladil. Hladil jsem zapěněným zbytkem PVC trubky z kanalizace na kusu klacku a šlo to velmi pěkně do doby, než selhalo zapěnění a trubka byla plná betonu :). Pak jsem musel opět použít hladítko, což šlo hůře, ale také to šlo. Neuběhly ani 4 hodiny a bylo hotovo. Přijely celkem 3 narvaný mixy a na desku přislo 31 q betonu.

Na večer jsem desku poprvé zalil a pak jsem jí zalíval 2-3x denně asi 14 dnů.

Co bych dnes udělal jinak?

  • kdybych nepotřeboval udělat hydroizolaci základů, tak bych nedělal šaluk pomocí prken, ale XPS - stejně to budu dělat, XPS fakt drží. Pokud se to neudělá hned, tak se zasype a pak se tam člověk nedostane jinak než lopatou.
  • před vylitím desky jsem si udělal takové pratle, abych měl výšku - jen mi to překáželo. Beton byl řídký natolik, že se rozlil jako voda, jen bylo nutné s betonem houpat, aby se lil.
  • dal bych si více záležet na kolmosti - při zakládání byly vidět ty centimetry - problém s napojením zateplení základů na první řadu.
  • asi bych se nemučil a pozval si nějaký čelní nakladač.
  • udělal bych si více prostupů - nyní bojuji s tím, že vrtám do desky, kvůli eletřině na osvětlení chodníčku, vývodu pro přijezdová vrata a tak. Je lepší jich udělat 5 navíc než aby jedna chyběla:)

ZÁKLADOVÁ DESKA

$
0
0
deska

V listopadu 2013 jsme se rozhodli vybetonovat desku. S geodetem jsme zaměřili základy a lavičky.

Bagr vybagroval základy 0,5 m široké a 1 m hluboké. Položili jsme zemní pás s vyvedením v každém rohu a k elektro rozvaděči. Dřevěné kaslíky na průchod kanalizace, vody a kabelu.

Jelikož byl pozemek mírně svažitý, musel jsem udělat dva schody na každé straně na výšku ztraceného bednění a označit výšku vylití betonu.

Pozemek byl promáčený, tak jsme museli mix vylévat za pomocí traktoru s lžící.

Zapíchat osmičky roxory a druhý den založit první řadu ztraceného bednění tl. 40 cm do roviny. Položit zbylé řady bednění, do každé řady 2 pruty roxoru. Poslední řadu zevnitř vyříznout a bednění vylít betonem. (Dnes bych rovnou nalepil extrudovaný polystyren do roviny a k němu vylil desku).

Položit kanalizaci a externí přívod vzduchu ke krbovkám. Vnitřek desky jsem vyplnil stavební sutí (byla zadarmo) a upěchovat. Položit kari sítě a zdrátovat.

Desku jsem vyléval za pomoci pumpy na beton a uhladil vibrační lištou. Po 14 dnech v plném nasazení a za pomoci celé rodiny byla deska hotová.

Článek třetí: Realizace

$
0
0
Článek třetí: Realizace

Jak jsme předpokládali, zdržení začalo už na začátku – porouchal se domluvený bagr a sehnat náhradu takhle narychlo nebylo očividně tak snadné, takže už v úvodu máme týden zpoždění.

Když jsem se byla poprvé podívat, jak vypadají konečně vybagrované základy + zářez do svahu, nevěřila jsem vlastním očím. Nečekala jsem takové díry v zemi a té hlíny a kamení, co se odtěžilo. No, alespoň nebudeme potřebovat dokupovat zeminu na terénní úpravy. Stavitel říkal, že v takových podmínkách, kde je všude hromada kamení ještě dům nerealizoval, proto musíme základy vybetonovat co nejdřív, aby se dál nedrolily a my se nezačali topit v objemu betonu, který by tam zahučel. Teď, když vidím, jak se celá spodní stavba rozeběhla a kolik navazujících věcí je potřeba zařídit, tak jsem více než ráda, že jsme se rozhodli nechat to na odbornících a naši iniciativu při stavění necháme na horní stavbu, kde budeme moct dělat vnitřní stěny z panelů sami.

Po začištění pasů a kontrolním dnu s naším stavebním dozorem (mimochodem vřele doporučuju – pohlídá věci, které by nás ani nenapadlo hlídat), přišla na řadu samotná betonáž pasů a desky. Nechtěli jsme ve sklepě žádné rozvody vody ani kanalizace, takže o to je jednodušší betonáž. Potom se navařila hydroizolace a hurá na stěny. Museli jsme domluvit přesné umístění prostupů ve stěnách – napojení na vodu, kanalizaci, elektro a hlavně přípravu na prostup pro tepelné čerpadlo.

A už to roste.

Nejvíc se těším, až se poprvé budeme moct projít po stropě nad sklepem – plánujeme tam i balkón. Takový super výhled nemohl zůstat bez využití.

Vzhledem k tomu, že budeme sklep končit před zimou, musíme s firmou domluvit, jak ji zazimovat, aby nijak neutrpěla.

 

V této fázi, kdy už jsou skutečné rozměry domu jasné, začínáme s firmou Ekopanely řešit další postup. Co nás samozřejmě zajímá nejvíce je rozpočet a termíny. Máme sice nějaký předběžný propočet, ale jak to bude přesně, uvidíme.

Neodolala jsem a projekt, který máme zpracovaný jsem poslala i do jiných firem, které dělají dřevostavby. Přece jenom jsme chtěli vědět, jak cenově vychází jiný systém, než pro jaký jsme se rozhodli, respektive jestli to ještě nějak celé nepřehodnotíme. Vybírala jsem zase jen firmy z regionu – stavební firmy z daleka by se prodražili jenom tou dopravou…

A světe div se. Poslala jsem to asi 5-ti firmách, z toho mi reagovali jen 3, že se tím budou zabývat, a skutečně se tím zabývala jen jedna!!! To nechápu. Ostatní nereagovali, i když jsem jim psala…každopádně ta jedna firma, která se mnou řešila i různé podrobnosti, nám poslala rozpočet, který po porovnání s tím, co nám poslali Ekopanely, vycházeli asi o 10% víc, než oni. Takže pokračujeme podle plánu. Pro zajímavost ještě budu obeslané firmy urgovat, čistě pro náš klid duše, že jsme se rozhodli správně.

Základová deska

$
0
0
Budoucí vzhled domu

Zdravím stavebníci, konečně jsem se odhodlal dát sem nějaké to foto, z již proběhnuté stavby základové desky.

První fáze je kopání základů.

Pak jsme betonovali základové pásy, které jsme museli kvůli svažitosti zahrady zašalovat.

Poté přišlo na řadu hutnění desky a také vybetonování základů pod komín. Také jsem nadezdil základové pásy ztraceným bedněním, které jsem dal do rohu cca po 3 metrech a zbytek se zašaloval.

Poté následovala pokládka kari sítí a vylití desky.

Na fotografiích také uvidíte, jak jsme obkopali základovku a srovnali terén našeho pozemku.

Přes pozemek mých rodičů jsme museli udělat všechny přípojky. Přibližně 50 metrů vodoměrnou šachtu jsme vyřešili obetonováním IBC nádrže.

Využil jsem mrazů a slevy v zimním období, která činila 42%, a nechal jsem si dovézt Ytong 300 PDK a komplet matroš na příčky.

Základy a základová deska

$
0
0
v zimě :)

Konečně jsme dostali pokyn ze stavebního úřadu a 24.10.2015 jsme začali kopat základy. Počasí nám přálo a bagr stihl srovnat terén a vybragrovat pásy během víkendu. Zároveň tatra odvážela hlínu po okolí a rovnal se terén zahrady.

Geodetka pomohla s vyměřením laviček a naměřením výšek. Do pásů jsme navozili štěrk, rozvozili kameny, natáhl se zemnící pásek a mohly přijíždět mixy s betonem.

Jelikož byly základy pro mixy špatně přístupné, bylo zapotřebý využít pumpu. Po zalití pásů jsme zasadili roxory.

Další víkend jsme začali s ukládáním ztraceného bednění a připravily se prostupy.

Mixy nebyly zapotřebí, protože jsme zdědili tatínkovu míchačku :). Zavozili jsme základy částečně hlínou a udusali zapůjčenou žehličkou. 

Následující víkend jsme pokládali kari sítě, které jsme spojovali vázacím drátem.

18.11. byla deska připravena k zalití a začali opět najíždět mixy. Tentokrát bez využití pumpy.

Celkem padlo do pásů 22 kubíků betonu, na vylití desky 18 kubíků. Bylo využito 90 ks ztraceného bednění, 25 ks kari sítí, 170 kg roxorů, 25 pytlů cementu a 3 kubíky písku.

Základy, ZB, deska

$
0
0
Základy, ZB, deska

27. 10. 2015 jsme dostali stavební povolení. V tomto okamžiku jsme měli skrývku ornice (protože se jedná o stavební úpravy bez ohlášky) a vše bylo připraveno na kopání základů.

Přítelův otec má stavební stroje, takže volnou mechanizaci jsme měli k dispozici za lepší peníze.

Půda nebyla kamenitá, tak se základy nebyl žádný větší problém. Položili jsme zemnící pásek a domluvili si beton. Beton v našich končinách je docela vysoká položka, protože nejbližší betonárka je 25 km a tam neměli volná auta, tak k nám vozili beton 35 km. Beton jsme vypočítali dle PD docela přesně a vždy u posledního mixu se nebyl problém domluvit, aby přivezli menší množství.

Po nutném tvrdnutí betonu jsme začali skládat ZB, základy jsme měli docela rovné, rozdíl v rovině 2,5 cm. Na zapíchaných roxorech jsme měli značky. Celý den nám zabrala pokládka rohů ZB, další den první řada a třetí den druhá řada. ZB jsme zalévali z jeřábu.

Dalším krokem bylo hutnění hlíny mezi základovými pásy a pokládka ležaté kanalizace, hutnění štěrku a pokládka kari sítí.

Celé finále přišlo na řadu 23.11. 2015. Ráno jsem jela do půjčovny pro vibrační lať, chumelilo jako blázen.

Do toho volali z betonárky, že jim zamrzly brzdy na Tatře :-). První mix přijel asi o hodinu a půl později. Počasí nebylo úplně ideální, ale už to nešlo vzít zpět. Dílo se podařilo, jeli jsme vrátit vibrační lať a trochu se ohřát. Původně jsme desku zakrývat nechtěli, ale s ohledem na počasí jsme ji ještě večer zakryli. A tak odpočívala celou zimu!


Bagrování, zemnící pásek a betonování základů

$
0
0
Bagrování, zemnící pásek a betonování základů

Tak to všechno vypuklo.

14.3. v 8:00 přijeli kluci se svými stroji a začali kopat díru pro budoucí dům. Nejdřív asi z poloviny pozemku vzali skrývku a hodili ji bokem. Potom šli do hloubky až 3 m, díra byla vykopána za 2 dny.

15.3. se výkop srovnal a položila se geotextilie pod příjezdovou cestu. Na ni padly 4 fůry makadamu, který se rozhrnul.

16.3. se vykopaly základové pasy. 60 cm lžíce ale udělala pasy 80 cm široké – nevadí.
Z KG trubky 150 mm jsem udělal prostup pro kanalizaci a tchán udělal šalunk z prken.

17.3. jsem s tátou položil zemnící pásek a udělal pomocí spojek vývody v rozích a pro rozvaděč. Spojky jsem přemázl gumoasfaltem, i když to je asi zbytečná věc. Potom se betonovaly pasy pomocí bagru, který ve lžíci míchal beton. Písek a drť si nabíral sám a my mu přidávali cement a vodu z kýblů. Betonování zabralo celý den, ale pasy jsou vylité.

 

 

Výkopy a zalití pásů

$
0
0
Výkopy a zalití pásů

Tak nám přišlo sluníčko a konečně jsme se do toho dali..

24.3. ve čtvrtek přijel bagr, naměřili jsme a začali kopat.

Pozemek byl mírně z kopce, skrývka ornice nebyla nutná.

V 9 hodin ráno se do toho bagrák dal, místy jsme kopali do hloubky 1 m, místy pak do 80 cm :). Možná máme základy jako na betonový kryt, ale co :-D.

Kolem 16 hodiny byly základy vykopané, na dno jsme nasypali 15 cm štěrku do začištěné spáry. Odpoledne pak přijel stavební dozor a poradil nám, do jaké výšky budeme dávat beton, protože máme podlahové topení a podlaha bude o něco vyšší.

Stavební dozor nám dělá projektant, který dům nakreslil, což je super, protože s výškou betonu nám hodně poradil. Po nasypání štěrkového lože jsme na dno uložili zemnící pásek, vyvedli ho v rozích domu, položili roxory přes rohy a kam jsme ještě potřebovali.

Poklidili jsme ve stavební buňce a vyrazili domů. Hned další den ráno byl objednán beton na zalití výkopové spáry :).

V pátek 25.3. jsme čekali na beton a zalití pasů :). Před zalitím se ještě udělaly prostupy na kanalizaci do baráku a v 8 hodin ráno přijeli s mixem. Základy byly vylité do 3 hodin odpoledne. Pracovníci si dali oběd. Rozvezli jsme bednění blíž k desce a teď už nám schnou základy.

V pátek by měl přijít zedník a položil první bednění a pofrčíme dál.

Základy ELEGOHOUSE RD START

$
0
0
Deska po zalití

Zdravím všechny stavebníky.
1.12.2015 jsem konečně skoro po půl roce dočkal stavebního povolení. A tím pádem jsem mohl začít s pracemi.

První do čeho jsem se pustil byl obrovský strom, který mi bránil ve výstavbě a jelikož mi ho starostka obce zákázala hned porazit, musel jsem ji dát žádost o pokácení, který byl součastí stavebního povolení.

Dále jsem si koupil stavební boudu, nechtěl jsem žádnou nástavbu z avie nebo jinou stlouknutou boudu. Koupil jsem plechovou garáž, která mi přišla vhod s montáží a dopravou za super cenu.

Začátkem března jsme se pustili do skrývky a svahování pozemku, které zabralo zhruba den. Rozhodl jsem se, že se pustím do systému ELEGOHOUSE od firmy Cemex. Její součástí jsou nosníky a polystyrenové vložky tl.16 cm. Bál jsem se ho, poněvadž v okolí s ním nemá nikdo zkušenosti, takže premiéra. Tento systém mi ale přišel nejlepší variantou pro nízkoenergetický dům, tzn. zateplení podlahy pod deskou a vzniknutí vzduchové mezery pro klima pod deskou a další výhody.

http://www.elegohouse.cz/zakladove-desky/ 

Nejdřív jsme vylili pasy do nezámrzné hloubky, dali 2 řady ztraceného bednění, řádně vyztužili, zalili, vytáhli husí krky a roztáhli kanalizaci, vyskládali nosníky, dle kladečského plánu a mezi ně vkládali polystyrenové vložky a položili kari sítě. Tento systém nebyl vůbec složitý, za půl dne bylo hotovo. Dělalo se nám s nim dobře a rozhodně bych ho doporučil.

Na základovou desku padlo 9 m3 samozhutnitelného betonu, což není mnoho. Pasy 20 m3 a ztracené bednění a bet. kanalizace 10 m3.

Celá deska i s výkopy zabrala zhruba 8 dní.

Jdem do toho ještě letos - 2015

$
0
0
Jdem do toho ještě letos - 2015

Nakonec jsme se rozhodli, že do toho půjdeme ještě letos.

Základové pásy:

24.11.2015 - manžel byl na pozemku s geodéty a vyměřují, kde bude stát náš dům. I když nás dost lidí zrazuje a nevěří nám, my máme jasno - desku letos stihneme.

25.11.2015 - pán z vedlejší vesnice nám bagruje základové pásy. I když pod garáží je krásná černá hlína, tak pod obývacím pokojem je kamenolom :-(. Jak hrábl, kameny se valily a tím se stalo, že pásy dostaly jinou šířku, než měly mít :-(. Ale i tak druhý den dokončujeme bagrování pásů a první krok je za námi. Oficiálně začala stavba :-).

27-29.11.2015 - Můj táta pomáhá manželovi s doúpravou výkopů.

S projektantem manžel vymyslel, že udělají šalování, kterým vytvoří stupně v základových pásech a tím se ušetří beton. Dali na místo zemnící pásek.

V neděli dokončili a v pondělí se má betonovat.

Bohužel dva dny pršelo a nemohlo se betonovat (nic nám nemůže jít podle plánu), ale dnes už je lépe a proto 2.12.2015 - začíná betonování základových pásů. Manželovi pomáhají 4 zedníci ("meloucháři").

Děláme desku

$
0
0
Děláme desku

Práce pokračují, jak mají. Jdeme se vrhnout na základovou desku.

3.12.2015 - dovezli ztracené bednění. Geodéti vyměřují výšky.

Město si jen tak udělalo silnice v jiných kvotách, než v kterých mělo, a podle kterých všichni projektanti kreslili plány. Takže musíme zvedat bedněním. Proto například v garáži budeme mít řad 5 místo asi 3 :-(. Penízky jen lítají :-).

Zedníci s manželem založili ztracené bednění.

5.12.2015 - Manžel s jedním zedníkem pokračují ve stavbě ztraceného bednění a navrtávají se roxory, které jsme se rozhodli dávat až teď, aby se nemuselo přes ně tahat bednění.

Jelikož se za jeden den nestihlo tolik, co se chtělo, vyrazili jsme na stavbu ještě v neděli. Už jen já a manžel. Děti nám hlídali rodiče. Máme štěstí, že je máme, i když se taťkovi stavba desky v zimě nelíbila. S dětmi bychom tam v tomto počasí být nemohli.

Já se naučila s vrtacím kladivem a navrtávala jsem roxory. Manžel nosil další a další řady bednění a vyřešil hlavolam zvaný odpadové trubky :-). Stihli jsme donosit všechny řady bednění a také je převázat dlouhými roxory. Byl to hodně náročný den, ale jsem na nás pyšná.

8.12.2015 - manžel se zedníky vyřezali ztracené bednění, které poslouží jako šalování pro zalití desky (naštudováno z webu svépomocí.cz :-P), dojela míchačka a bednění se vylilo betonem.

9.12.2015 - bagrista dosypává desku hlínou a kamením z lomu. Pěchuje se vibrační žábou zapůjčenou z DEK. Napojoval se odpad do šachty kanálu před domem. Připravovali se kari sítě.

Další dny se dokončují kari sítě. Modlíme se, aby nepřišly mrazy a mohli jsme desku zalít.

14.12.2015 - ZALÉVÁME DESKU, JUCHUUUUU.

 

Výkopové práce

$
0
0
Výkopové práce

Po skončení demolice vlastními silami bylo na čase přizvat techniku. Na tu jsem čekal cca měsíc.

Holt sezóna a všichni s ucházejícími bagry byli vytížení.

S odvozem to bylo podobné. Až jsem se dopátral jednoho bagristy, který měl čas. Sice to nebyl pásový „kubičák“, ale pouze kolový „skorokubičák“, ale i ten kope. K tomu 2-3 tatry, které jezdily jedna za druhou.

Hlavní kopání trvalo 2 dny a pak skoro týden se dočišťovalo.

Bagrista kopal pod desku na přesnou hloubku, aby bylo co nejméně zavážení. Celkem se odvezlo cca 100 tater suti a zeminy.

Chcete-li, tak to dělá 600 m3 nebo taky 1 000 tun. Polovina z toho se vozila cca 3 km ke známému na zavežení sklepů.

Bagr to pak u něj den rovnal a ze zbytku vyrostla na zahradě malá sjezdovka. Do budoucna hromada poslouží ke srovnání zahrady.

Na konec kopání ještě bagrista předeslal do klasického traktobagru a vyhrabal rýhy na budoucí základy a kanalizaci.

Základy a deska

$
0
0
Základy a deska

Celá akce netrvala nijak dlouho. Při dokončování kopacích prací ještě bagr vyškrábl rýhy na základy a budoucí kanalizaci. Ještě před tím byla provedena obhlídka terénu. Půda je dostatečně únosná, tak bylo rozhodnuto dělat základy pouze pod dvěma vnějšími zdmi. Zdi obsypané zeminou a středové zdi stojí pouze na desce. Pomohla k tomu také skutečnost, že se do prostoru pod deskou zaváželo a hutnilo
max. 10 cm materiálu.

Před vlastním betonováním bylo třeba udělat přípravu. Ta zabrala celý víkend. Začistit spáru, udělat místy kus šalunku (především v hlavním prostupu), položit zemnící pásek a drenážní trubku, kterou jsme obsypali štěrkem. Následně ustavit míchačku, koupit štěrk, cement a rozvést kamení k budoucím základům.

Vlastní betonování trvalo celou sobotu a motalo se nás po stavbě 7.
Základy se vlastně zdily z kamení a betonu. Vždy vysypat kolečka a položit kamení.

Jelo se na 2 party, které postupovaly proti sobě. Roh s prostupem byl patřičně vyztužen starými plotovými sloupky. K večeru bylo hotovo a padlo cca 10 kubíků betonu.

Následně trvalo skoro celý týden natažení kanalizace a srovnání pod deskou. Kanalizaci jsme zapískovali a bagr srovnal okolní terén. Navážka měla max. 10 cm a tvořil ji výkopek z kanalizace, štěrk a částečně skrývka. Sice to bylo trochu plýtvání, ale 3 radlice nebyly tak moc.

Celý prostor jsme nakonec utáhli vibrační deskou. Na tomto místě bych všem doporučil vzít co největší desku. Já měl 500 kg a nelituju. Sice dražší půjčovné, ale výkon neskutečný a práce pohodová.

Vlastní desku jsme betonovali skoro v těch největších hicech. Ale nedalo se nic dělat. Rozložit vždy kus kari sítí, srovnat trubky pro stahování pomocí niveláku a už se valil beton.

Pod budoucí komíny a středový sloup v garáži přišly sítě se silnějším drátem. Celkem to zabralo 2 dny čisté práce (začátek v pátek odpoledne, konec v neděli po poledni) a cca 26 kubíků betonu.

Deska má mezi 8-15 cm. Pak jsme desku několik dní zalévali a přišlo čekání na zedníky. Výsledná nivelita desky se pohybuje do 2 cm, což z mého pohledu není nijak hrozné.


Ztracené bednění a hutnění

$
0
0
Ztracené bednění a hutnění

Pokračování v základové desce aneb naše touha přestat se už hrabat v hlíně :-D.

2.4. byly konečně základy suché a my jsme měli čas.

Přišel  tedy zedník a pustili jsme se do zakládání první řady bednění. Práce šla celkem od ruky (když odmyslím ty těžké cihly) :-D, což asi většina stavebníků zná. Během soboty a neděle byly obě řady bednění nahoře, bednění se zalilo betonem.

V týdnu se pak navrtaly roxory do zalitého bednění, natahaly se odpady, uhutnila se hlína v základech. Následně jsme pracně hledali kaslíky na vodu a elektriku, protože jsme si je chytře neoznačili :-D. 

Během chvíle je bagr vykopal, protáhli jsme chráničky, do desky se nasypal štěrk a uhutnil se. Následně jsme kolem celých základů přidělali polystyren místo klasického šalování, přilepili ho a ještě navrtali. Kolem polystyrenu se pak natáhla nopovka.

Teď v týdnu máme v plánu dosypat jemný štěrk, připravit kari sítě a zalít desku kompletně. Pak nás čekají 3 týdny klidu, než deska zatuhne. 

Materiál je objednán a za 3 týdny bychom měli zakládat první řadu zdiva :-).

Od prvního kopnutí do vylití desky, by to tedy bylo cca 1 měsíc práce o víkendech :-). 

Dokončení základové desky

$
0
0
Dokončení základové desky

Po delší odmlce jsem si našel trochu času sem hodit nějaké fotky našeho postupu.

První věc, která nás čekala, bylo rozvezení zeminy, kterou jsme měli uloženou uprostřed základové desky. Ze začátku jsem si myslel, že to bude hračička, ale po 30 kolečkách mě můj optimismus začal pomaličku opouštět... Ještě, že mám ty pomocníky :))))).

Po vyrovnání byly na řadě rozvody kanalizace, na kterou jsem využil firmu mého kamaráda. To šlo celkem rychle a po víkendu jsem objednal umělé kamenivo a začal jsem vysypávat vnitřek a hutnit, hutnit a hutnit.

Z jedné vody jsem si udělal do domu i garáže prostupy pro elektřinu a vodu.

I když jsem to neměl v projektu a z mnohých článků tady na webu jsem si všiml, že relativně dost lidí si podél vnitřní strany ztraceného bednění vyskládává vrstvu polystyrenu. Dlouho jsem nad tímto uvažoval, zda to není zbytečnost, ale nakonec jsem se zařadil do skupiny lidí, kteří toto řešení u svého domu udělali.

Pro tyto účely jsem použil XPS Fibran o šířce 10 cm. Po položení XPS jsem ještě několikrát celou desku převibroval a začal pomalinku roznášet kari síťě, které jsem podložoval koupenou, tou neobyčejnější, zámeckou dlažbou. Jakmile jsem měl vše položeno a vzájemně svázano, přišlo na řadu bednění.

Na bednění jsem si už sám netroufl, takže jsem využil služby mého známého, který má stavební firmu.
Takže ráno před betonáží přijeli 4 chlapi, kteří celou desku včetně garáže měli zabedněnou cca za 2 hodiny.

Na smluvenou hodinu dojel beton a začlo se betonovat. Po dalších dvou hodinách bylo hotovo a mě nezbylo nic jiného než kropit, kropit a kropit, jelikož byly docela tropy.

Celkem jsem si pochvaloval celý průběh této etapy, jelikož jsem měl z toho celkem velkého lufta.

Mé nadšení ale brzo vyprchalo, jelikož téhož dne přes večer mi vykradli stavební boudu a byl jsem bez veškerého nářadí.... škoda byla cca 40 000 Kč. Při mé smůle jsem si ve stavební boudě nechal i dva měsíce starý svatební prsten, který bohužel taky zmizel. Když jsem to zjistil, rozbrečel jsem se jak malé dítě.... 

Ale co čert nechtěl, při čekání na policii a chození kolem plotu zahrady, kudy zloději odnášeli veškeré nářadí, jsem v trávě svůj svatební prstýnek našel :-).

 

Deska hotová!

$
0
0
Deska hotová!

Hurá, konečně jsme se dostali od hrabání v hlíně.

Od prvního kopnutí do vylití desky uběhlo kolem 35 dní.

Pracovali jsme většinou po víkendech, během týdne jsme házeli lopatou asi jen 4x. Prvně jsme kopli do země 24.3.2016, výkopy, zalití pasů, založení první řady bednění, vylití bednění, roxory, makadam, štěrk, hutnění, vykopání míst na chráničky na vodu a elektriku jsme zvládli během čtyř víkendů.

Poslední týden jsme položili kari sítě, podložili kamením a počkali na příjezd betonu.

30.4.2016 jsme vylili základovou desku, vibrační latí srovnali a teď nás čekají 3-4 týdny relativního odpočinku do položení první řady cihel! :) 

Základová deska, zdění suterénu a překlady

$
0
0
Základová deska, zdění suterénu a překlady

Po vylití základů jsme udělali šalunk z prken pro základovou desku a vnitřek desky zavozili nejprve sutí a potom vrstvou štěrku. To jsem upěchoval vibračním pěchem a mohlo se začít betonovat.

Betonování desky nám zabralo celé dopoledne. Beton se míchal v UNCčku tak, že 2 lidi ládovali lžíci vodou a cementem a další 2 občas přehodili pár lopat vyklopeného betonu tam, kam patří a pěchovali vibrační latí. Deska nebyla úplně rovná, ale nějak extra jsme na to nelpěli.

Třetí den po betonování jsme natavili asfaltové pásy pod nosné zdi. Koupil jsem 5mm silnou modifikovanou lepenku, pod kterou se ještě mázla penetrace.

Další den jsme se pustili do zakládání první řady broušených cihel KM Beta Profiblok 365 mm.

Půjčil jsem si v DEKu zakládací sadu, kterou jsem druhý den zase vrátil, protože nás to akorát zdržovalo. Takže jsme natáhli provázek, vzali laserový niklák a podle něj vše srovnali do roviny. Vzhledem k nerovnosti desky nám to zabralo asi 2 dny čisté práce ve 2 lidech, ale bylo hotovo.

Samotné zdění už šlo dobře. Zdili jsme na pěnu pomocí pistole. 10 řad jsme vyzdili asi během 10 dnů a na řadu přišly překlady.

Otvory jsme měli - 3 m garáž, 2,5 m druhá garáž, 2,5 m průchod, 2 m průchod a 90 cm dveře.

Překlady jsme usazovali ve 4 lidech a práci jsme si rozložili do 2 dopolední. Na jeden otvor jsme dávali 8cm široké překlady a jsem rád, že to chvilku dělat nemusím.

 

Základové pasy

$
0
0
Základové pasy

Konečně nastal den D.

Bylo 2.dubna a my měli domluvený bagr na půl osmou ráno spolu se známým, který má vejtřasku.

Bagrista byl výborný, měl to vše v ruce.

První jsme udělali skrývku a poté naznačili bagristovi základové pasy. Hlína byla shora ornice a poté jílovice. V celém výkopu jsme nanašli jediný kámen. Základové pasy šli krájet, jako máslo.

Ornici jsem nechal na pozemku a zbytek si rozebrali sousedé. Docela nám to pomohlo, protože bych musel platit za skládku. Tak jsme měli hotovo v 7 hodin večer. 

Druhý den ráno jsme naběhli s rodinou zabednit jeden roh, který byl trochu utopený.

Roztáhli jsme zemnící pásek, nasypaly štěrk a už jsem mohl domlouvat mix.

Viewing all 295 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>